StoryEditorSzkodniki

Kiedy zwalczać szkodniki rzepaku i zbóż ozimych, aby było to opłacalne?

03.01.2023., 11:01h
Czas biegnie nieubłaganie, a my zawsze w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” staramy się, o ile to możliwe, sygnalizować z wyprzedzeniem prawdopodobne zagrożenia w uprawach. Jednym z najważniejszych zagrożeń wczesną wiosną w oziminach są szkodniki. W pierwszej kolejności ewentualnej ochrony przed brukwiaczkami może wymagać rzepak. Dziś oczywiście trudno jest przewidywać skalę nalotów różnych szkodników.

Biorąc jednak pod uwagę obserwacje naukowców IOR-PIB z roku 2022, można przewidywać raczej potencjał szkodników w nowym sezonie wynikający z ich liczebności w poprzednim. Dziś więcej uwagi poświęcimy podstawom podejmowania decyzji, a są to tak naprawdę dwie rzeczy: skuteczny monitoring szkodników i progi ich szkodliwości.

Monitoring wsparty komunikatami jest skuteczny

Przepraszam, jeżeli część z Was, drodzy Czytelnicy, pomyśli, że wałkujemy temat żółtych naczyń do znudzenia. Tak, przypominamy o tym, bo jeżeli nie posiadamy takich, to mamy jeszcze ok. 6 tygodni, by je kupić, a potem wykorzystywać tę najtańszą i dość skuteczną metodę monitoringu wielu szkodników rzepaku, ale także szkodników zbóż.

Aby założyć takie polowe centrum monitoringu, musimy użyć zwykłych, czworokątnych lub owalnych plastikowych pojemników, ale koniecznie żółtych, przypominających barwę kwitnącego rzepaku. Pojemniki należy zainstalować na polu. Na początku przez kilka tygodni wystarczy, że będą stały w rzepaku na glebie. Do obserwacji szkodników w dalszych fazach rozwoju rzepaku musimy instalować je na górnej wysokości łanu.

Żółte naczyni...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. październik 2023 00:27