Pryszczarek kapustnik jak miniaturowy komarMarek Kalinowski
StoryEditorWalka ze szkodnikami rzepaku

Pryszczarek kapustnik jeszcze bardziej zagraża rzepakowi. Jak go zwalczać?

18.04.2023., 09:00h
Samica pryszczarka jest zdolna złożyć jaja do delikatnych młodych łuszczyn, ale najchętniej wykorzystuje w tym celu miejsca uszkodzeń po chowaczu podobniku. Nie wysilając się, składa wtedy jaja do łuszczyny przez gotowy otwór.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest próg szkodliwości pryszczarka?
  • Jakie szkody powoduje pryszczarek w rzepakach?
  • Które odmiany rzepaku są bardziej odporne na tego szkodnika?

Niedawno opisywaliśmy biologię rozwoju i uszkodzenia powodowane w rzepaku przez chowacza podobnika. Przypominaliśmy, że z jego obecności w rzepaku najbardziej korzysta pryszczarek kapustnik. Należy jednak dodać, że w ubiegłym sezonie najbardziej pomogła pryszczarkowi pogoda. Szkodnik perfidnie wykorzystał zestresowane rośliny i brak opadów.

Rok 2022 jak żaden inny sprzyjał nalotom pryszczarka 

Wysokie temperatury i susze glebowe sprawiają ponadto, że w cyklu rocznym pojawia się większa niż dotychczas liczba pokoleń szkodników. To wymaga konieczności zmiany kalendarza zabiegów ochronnych. Jak zaznacza prof. dr hab. Marek Mrówczyński, w ubiegłorocznym opracowaniu IOR-PIB w Poznaniu pt. "Jak susza wpłynęła na zdrowie roślin uprawnych" - w sezonie 2021/2022 z bezśnieżną zimą, już na przedwiośniu obserwowano suszę glebową, która pogłębiała się zarówno w marcu, jak i w maju. Ostatecznie te warunki przyczyniły się do skrócenia okresu kwitnienia rzepaku, a same rośliny słabiej ...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 06:10