StoryEditorrzepak

Regulacja rzepaku wiosną: jak przebiega i jakie daje korzyści?

26.02.2023., 16:02h
Zminimalizowanie dominacji pędu głównego i pędów wierzchołkowych powoduje, że cała roślina jest krótsza i ma więcej rozgałęzień bocznych. Ostatecznie równo kwitnie, ma więcej łuszczyn zawiązanych i utrzymanych.

Oczywiście o takie modelowe wejście rzepaku w fazę kwitnienia trzeba zadbać wiosną przez wyregulowanie jego rozwoju i wzrostu. To nic nowego i każdy plantator dobrze zna znaczenie stosowania wiosną fungicydów wykazujące w rzepaku działanie regulatorów wzrostu (tym charakteryzują się triazole). Chronią one rzepak przez suchą zgnilizną kapustnych i jednocześnie stymulują rozwój bocznych rozgałęzień ograniczając dominację rozwoju pędu głównego.

Jak mocno regulować rzepak?

Do jesiennej, jak i wiosennej regulacji rzepaku nie trzeba namawiać. Większość rolników wykonuje te zabiegi jesiennej i wiosennej regulacji łącznie z ograniczaniem suchej zgnilizny kapustnych. Pojawia się w ostatnich latach pytanie: jak mocno regulować rzepak i kiedy, jeżeli rzepak jest w bardzo słabej lub bardzo mocnej kondycji. Ponadto jak podchodzić do tego zabiegu przy uprawie odmian z odpornością na fomę. Eksperci zwracają ponadto uwagę, że najnowsze odmiany mieszańcowe rzepaku mają fenotyp niewymagający tak silnej regulacji rozwoju i wzrostu.

Na to nie ma jednej recepty i w dużym stopniu zależy właśnie od samej odmiany. Bo są przecież odmiany odporne na su...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 14:13