Marek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Uprawa rzepaku: słodyszkowy alarm!

03.04.2024., 13:00h
Komunikat IOR – PIB z dnia 18 marca br. zamieszczony na Platformie sygnalizacji agrofagów jest bardzo niepokojący.

Szkodniki w rzepaku

W naczyniach żółtych rozstawionych na plantacji rzepaku ozimego w Winnej Górze, w ciągu sześciu dni poprzedzających komunikat (między 1–18 marca br.) odnotowano obecność takich szkodników jak:

  • chowacz czterozębny (50 sztuk),
  • słodyszek rzepakowy (45 sztuk),
  • zmieniki (18 sztuk),
  • chowacz brukwiaczek (11 sztuk),
  • pchełka rzepakowa (7 sztuk),
  • śmietka kapuściana (3 sztuki).

​Wzrośnie liczebność słodyszka rzepakowego i chowacza brukwiaczka

Śmietka kapuściana wystąpiła po raz pierwszy w naczyniach żółtych w tym sezonie. Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu zaleca w związku z tym przeprowadzanie zabiegu interwencyjnego przeciwko chowaczowi czterozębnemu.

Mieliśmy okres ochłodzenia i aktywność szkodników siłą rzeczy spadła. Przewidywany jest jednak wzrost temperatury, a co za tym idzie, wzrost liczebności słodyszka rzepakowego oraz chowacza brukwiaczka.

W jakiej fazie rozwoju rzepaku słodyszek rzepakowy wyrządza największe szkody?

Aktualna faza rozwojowa rzepaku w Winnej Górze to jeszcze zwarty kwiatostan. Właśnie w tej fazie słodyszek rzepakowy może wyrządzić największe szkody w uprawach rzepaku ozimego. Należy konieczne przeprowadzić lustracje własnych plantacji i wziąć pod uwagę lokalizację (Wielkopolska), z której docierają te niepokojące informacje.

Zagrożenie wirusowe plantacji jęczmienia ozimego

Specjaliści z IOR – PIB informują też o zagrożeniach ze strony chorób wirusowych plantacji jęczmienia ozimego. Pierwsze wyniki wykonanych w tym kierunku badań dla próbek jęczmienia pobranych na południu Polski, w województwie opolskim, wykazały obecność infekcji mieszanych. Wszystkie nadesłane rośliny były porażone przez BYDV-PAS, a część z nich przez BYDV-PAS i WDV. Objawy infekcji pojedynczych i mieszanych nie różniły się między sobą.

Chociaż nic już teraz nie poradzimy, warto przyjrzeć się jęczmieniom i zaplanować strategię ograniczania wektorów chorób wirusowych po jesiennych siewach.

image
Uprawa

Jak mocno regulować wzrost rzepaku? To zależy też od odmiany

Marek Kalinowski

Za komunikatem IOR – PIB

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 10:23