Uprawy rzepaku zagrożone- eksperci wskazują, co powoduje największe szkodyJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorUprawa

Uprawy rzepaku zagrożone – eksperci wskazują, co powoduje największe szkody

13.06.2024., 13:00h
Wzrost i dojrzewanie nasion rzepaku, pomimo zaawansowanej fazy rozwojowej, nadal są zagrożone. Do zniszczeń przyczynia się nie tylko pogoda, ale przede wszystkim szkodniki. Na co muszą uważać plantatorzy rzepaku?

Dojrzewające łuszczyny rzepaku atakują ptaki

Platforma sygnalizacji agrofagów wskazuje, że dojrzewający obecnie rzepak jest doskonałym źródeł pożywienia dla drobnych ptaków, którymi są m.in. wróble domowe i mazurki. Jak wskazują eksperci, powodem ataków nie musi być jednak chęć zjedzenia ziaren, a obecność w łuszczynach larw chowacza podobnika czy pryszczarka kapustnika. Warto jednak zaznaczyć, że występowanie tych szkodników przekłada się na przyspieszenie dojrzewania ziaren, których smakowitość wzrasta, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla głodnych ptaków.

Uprawy rzepaku zagrożone gradem i ulewami

Ostatni czas nie jest łaskawy dla plantatorów różnych roślin, w tym również rzepaku. Burzom, które występowały w wybranych częściach kraju, towarzyszyły gradobicia, ulewy i silne wiatry. Trudne warunki atmosferyczne przyczyniły się do osłabienia łodyg rośliny w fazie rozwojowej.

Opóźnione zabiegi chemiczne powodem osłabienia łodyg rzepaku

Niesprzyjająca pogoda nie jest jednak jedynym powodem, dla którego łodygi rzepaku mogły ulec osłabieniu. Jak wskazują eksperci, zbyt późno wykonane zabiegi chemiczne przeciwko chowaczom łodygowym również mogły przynieść takie skutki.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Platforma Sygnalizacji Agrofagów

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 21:12