Ten domek zasiedla murarka ogrodowa. – Jest wykorzystywana przede wszystkim w sadownictwie, także pod osłonami – mówi menadżer ds. produktów biologicznych w Agrii Polska dr Grzegorz Pruszyński (na zdjęciu). – Ponieważ jest to pszczoła samotnicza, często wykorzystuje się ją przy entomofilnych roślinach. Jej zadaniem jest zapylanie, nie produkuje miodu ani woskuKrzysztof Janisławski
StoryEditorPożytki z pszczół w rolnictwie

Jak zwiększyć plon rzepaku? Należy zadbać o zapylacze

21.06.2023., 09:00h
Rzepak jest rośliną fakultatywnie entomofilną, co oznacza, że w 70% daje plon samodzielnie, a w 30% plon jest uzależniony od zapylania. Dlatego w fazie kwitnienia tych roślin, gdy jest taka możliwość, warto zabierać pszczoły na plantację pamiętając jednocześnie o ich ochronie. Warto też zakładać łąki kwietne, bo oprócz pożytku dla pszczół, mogą dać korzyść finansową rolnikowi w postaci dopłat.

Tegoroczne spotkania polowe Agrii Demo Tour 2023 były m.in. okazją do przekazania rolnikom praktycznych informacji dotyczących wykorzystywania pszczół na plantacjach. Była także mowa o wytycznych w ekoschematach dotyczących obszarów z roślinami miododajnymi.

Ile wynosi efektywny zasięg lotu pszczoły miodnej?

Jak zwiększyć plon rzepaku? Należy zadbać o zapylacze. Rzepak jest rośliną fakultatywnie entomofilną, czyli w 70% daje plon samodzielnie, a w 30% plon jest uzależniony od zapylania. Czyli pszczoły mogą dać nawet tonę za darmo ekstra.

– Na te 30% w zdecydowanej większości składają się owady zapylające, w Polsce przede wszystkim pszczoły – mówi menadżer ds. produktów biologicznych w Agrii Polska dr Grzegorz Pruszyński.

A czy podobną funkcję w rzepaku spełnia słodyszek, o czym czasami można usłyszeć?

– Słodyszek może przyczyniać się do zapylania, ale tylko w pełni kwitnienia. Co ważne, wartość tego zapylenia nie ma żadnego znaczenia ekonomicznego dla plantatorów. To jest szkodnik i zawsze nim będzie. W przeciwieństwie do pszczół, które mają ewolucyjnie wypracowane systemy przenoszenia pyłku i właściwego zapylania roślin –...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 21:30