StoryEditorŚrodki Ochrony Roślin

Służby przechwyciły 550 ton nielegalnych środków ochrony roślin

01.07.2019., 08:07h
Kuszące oferty na aukcjach internetowych, pestycydy z zagranicy, z obcą etykietą? Atrakcyjna cena i opakowanie łudząco podobne do oryginału mają zmylić czujność kupujących.
Trudno dokładnie określić skalę zjawiska, europejskie instytucje szacują rozmiar szarej strefy na rynku środków ochrony roślin na 10–15%, pojawiają się również znacznie większe szacunki mówiące o 25% rynku.  

Fałszowane pestycydy to straty rzędu 2 miliardów (prawdziwych) euro

Według raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) z powodu obecności na rynku podrabianych środków ochrony roślin producenci tracą bezpośrednio rocznie ponad 1,3 mld euro, natomiast całkowite straty szacowane są nawet na 2,1 mld euro. Dlatego też Europol przy współpracy z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych oraz przedstawicielami 29 państw członkowskich, prowadzi szeroko zakrojone akcje kontrolne w największych portach morskich i lotniczych oraz na granicach lądowych. W ramach operacji Silver Axe IV w trakcie 2 miesięcy zarekwirowano 550 ton nielegalnych, w tym podrobionych, środków ochrony roślin. W Polsce przeprowadzono 3039 kontroli i wykryto ponad 92 tys. kg nielegalnych środków ochrony roślin, z czego 86 ton zatrzymano na granicy kraju. 


Operacja Silver Axe pokazuje, jak współpraca między organami kontrolnymi, celnymi i ścigania prowadzi do większej skuteczności w walce z nielegalnymi pestycydami. Podrabiane i nielegalne pestycydy mogą mieć poważne skutki dla środowiska oraz zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów – mówi Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. 

Środki ochrony roślin pod specjalnym nadzorem

W Polsce z uwagi na położenie geograficzne (granica lądowa zewnętrzna UE i porty morskie) kluczowa jest wzmożona czujność organów celnych i współpraca międzynarodowa. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin wraz z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Krajową Administracją Skarbową, prowadzi kampanie edukacyjne skierowane do rolników i szkolenia dla służb. W 2019 roku w lokalnych inspektoratach PIORiN oraz Urzędach Celno-Skarbowych pojawiły się wspólnie opracowane materiały przestrzegające przed podróbkami.

Środki ochrony roślin to obok lekarstw najbardziej kontrolowana i uregulowana prawnie gałąź przemysłu chemicznego i w zasadzie nie powinno być miejsca na podróbki, a jednak się one pojawiają. Przestępcy tak oferują swoje towary, aby zmylić czujność rolników. Nasza współpraca to jeden z kluczowych aspektów działań PSOR – mówi Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Kompendium informacji na temat oryginalnych środków ochrony roślin zawiera strona internetowa: www.bezpiecznauprawa.org, prowadzona w ramach akcji edukacyjnej PSOR pod patronatem Krajowej Administracji Skarbowej.


Zobacz także: Kupując nielegane środki ochrony roślin rolnik traci wiele razy


Marek Kalinowski
fot. PIORiN (x2)

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 15:59