Karate Zeon na mszyce w jęczmieniu ozimymJustyna Czupryniak/Canva/Syngenta
StoryEditorUprawa

Karate Zeon na mszyce w jęczmieniu ozimym

03.09.2024., 13:00h

Karate Zeon 050 CS otrzymał czasowe zezwolenie na stosowanie w jęczmieniu ozimym przeciwko mszycom jako wektorom wirusa żółtej karłowatości jęczmienia. Jakie jest uzasadnienie?

Karate Zeon 050 do stosowania w jęczmieniu ozimym

Nie ma zarejestrowanych insektycydów do zwalczania mszyc będących jesienią w jęczmieniu ozimym wektorami chorób wirusowych. Jednak ponownie, dzięki staraniom Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, czasowe zezwolenie na stosowanie jesienią w jęczmieniu ozimym przeciwko mszycom jako wektorom wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (ang. Barley yellow dwarf viruses, BYDVs) otrzymał Karate Zeon 050 CS.

Dlaczego Karate Zeon 050 dostał zezwolenie na stosowanie w jęczmieniu ozimym jesienią?

W uzasadnieniu do wniosku o czasowe zezwolenie na zastosowanie Karate Zeon 050 CS, Związek wskazał na wzrastającą presję mszyc spowodowaną przebiegiem pogody. Zmiany klimatyczne obserwowane w ostatnich latach, jak również w bieżącym roku, tj. okresy upałów trwające co najmniej 3 doby ze średnią temperaturową dobową powyżej 25 stopni Celsjusza, powodują powstanie form permanentnie dzieworodnych mszyc, groźnych wektorów wirusa zasiedlających oziminy.

W jakim terminie będzie można stosować Karate Zeon 050?

Zezwolenie obowiązuje w okresie od 15 września do 30 listopada 2024 r. Jednocześnie preparat Karate Zeon 050 CS został zakwalifikowany przez Instytut Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy do stosowania w Integrowanej Produkcji jęczmienia ozimego w okresie od 15 września do 30 listopada 2024 r. Zezwolenie obowiązuje w okresie od 15 września 2024 r. do 30 listopada 2024 r.

Dopuszczone zostało zastosowanie jesienne insektycydu od fazy szpilkowania do końca krzewienia (BBCH 10-29) jęczmienia ozimego. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,075-0,1 l/ha. Środek może być stosowany w uprawie jęczmienia ozimego w celu zwalczania mszyc na terenie całego kraju. Szacuje się, że całkowity areał uprawy jęczmienia ozimego, na którym przewidywane jest zastosowanie środka, to ok. 350 000 ha.

Więcej o szkodliwości mszyc będących wektorami wirusów, o biologii, rozwoju i możliwości ich ograniczania w pszenicy ozimej, napiszemy za tydzień. Ten rok bardzo sprzyjał rozwojowi mszyc, ale szkodniki jesienią mogą przenosić choroby wirusowe na zboża ozime i rzepak ozimy.

Przeczytaj również:

image
Uprawa

Mszyce w ziemniakach, burakach cukrowych i bobowatych: jakie progi szkodliwości?

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. wrzesień 2024 09:39