StoryEditorochrona roślin

Walka z chwastami w uprawach - postaw na ochronę zintegrowaną

30.01.2023., 13:01h
Walka z odpornymi chwastami jednoliściennymi metodami chemicznymi jest coraz trudniejsza i coraz mniej skuteczna. Rolnicy przekonali się, że jeżeli chemia nie pomaga, to trzeba walczyć wszelkimi dostępnymi metodami.

Agrotechnika, pełna uprawa, płodozmiany, opóźnione siewy, trzeba sprawdzać i testować wszystko, bo jedynie zintegrowane zwalczanie chwastów może pomóc w walce z uciążliwymi chwastami.

Innowacyjne rozwiązania w uprawie zbóż 

Zintegrowane zwalczanie odpornych chwastów jednoliściennych w zbożach szczegółowo omówił Mariusz Michalski, doradca z firmy Bayer Sp. z o.o. podczas grudniowej konferencji „Innowacyjne rozwiązania w uprawie zbóż” zorganizowanej przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Prelegent mówiąc o uodpornieniach skupił się na trzech chwastach: miotle zbożowej, wyczyńcu polnym i stokłosach, z których skutecznym zwalczaniem rolnicy mają coraz większy problem. Choć jeżeli chodzi o stokłosy, to problem bardziej dotyczy trudności z rozpoznawaniem gatunków tego chwastu. A warto wiedzieć, która stokłosa występuje na polu, bo dzięki temu dużo łatwiejsze będzie jej zwalczanie. W Polsce można spotkać kilkanaście gatunków stokłos, najczęściej spotykane to: stokłosa żytnia, miękka, płonna, polna, prosta, dachowa i bezostna.

– Powinniśmy zacząć od tego, że mamy dwa rodzaje odporności chwastó...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 19:00