Susza już daje się we znaki rolnikom. ”Trudno nawet uformować redliny”Magdalena Szymańska, IMGW/Canva
StoryEditorSusza rolnicza

Susza już daje się we znaki rolnikom. "Trudno nawet uformować redliny "

15.05.2024., 11:30h
Rolnicy mogą zapomnieć o podtopieniach, z którymi mierzyli się na początku wiosny. Na polach widoczna jest coraz większa susza. Jaki jest stan wilgotności gleb w Polsce?

O podtopieniach pól rolniczych pisaliśmy na początku lutego br. Wówczas rolnicy narzekali, że przez wodę zalewającą ich grunty uprawne, nie mogą rozpocząć siewów. Teraz karty się odwróciły, opady deszczu ustały, a zjawisko suszy rolniczej, zaczęło się pogłębiać. Na razie nie jest jeszcze tragicznie, jednak od rolników docierają pierwsze sygnały o problemach dotyczących np. uformowania redlin ze względu na suszę.

Sytuacja meteorologiczna w Polsce

Jak wynika z podsumowania meteorologicznego przygotowanego przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, pierwsze objawy suszy rolniczej są już widoczne. Jest połowa maja, a opady deszczu prawie nie występują. Zdaniem analityków WIR, w najgorszym stanie znajdują się gleby o słabej klasie bonitacyjnej. Na większości obszarów gleba na poziomie od 0 do 7 cm jest przesuszona. Słaba wilgotność została również odnotowana w głębszych warstwach gleby znajdujących się na poziomie od 7 do 28 cm.

Uprawy źle reagują na niedobór wody

Pierwsze niedobory wody widoczne są nie tylko w przesuszonej glebie, ale również w uprawach roślin, których liście zaczynają się zwijać i usychać, co jesz szczególnie niebezpieczne ze względu na fakt, że w ostatnim czasie doświadczyły one przymrozków. Eksperci wskazują jednak, że może być jeszcze gorzej, ponieważ prognozy meteorologiczne na najbliższe dni nie wskazują na to, by miały wystąpić opady deszczu, które w efekcie nawodniłyby przesuszone plantacje.

Jak przeciwdziałać suszy?

Przeciwdziałanie suszy nie jest łatwe, jednak można to robić poprzez zatrzymywanie wody w rowach, drenach i innych urządzeniach melioracyjnych. Dzięki takiemu działaniu możliwe będzie złagodzenie niedoborów wody w uprawach, a rośliny będą rozwijały się w prawidłowy sposób.

Gdzie jest największa susza w Polsce?

Jak wynika z map opracowanych przez Instytut Meteorologiczny Gospodarki Wodnej, największa susza występuje obecnie na terenie województwa wielkopolskiego. Znaczące niedobory wody odnotowano również w pozostałych częściach kraju.

Rolnicy mają problem z uformowaniem redlin

Rolnicy powoli sygnalizują pierwsze problemy wynikające z niedoboru wody w glebie. Jeden z plantatorów ziemniaka miał kłopot z uformowaniem redlin wschodzącej rośliny za pośrednictwem aktywnego profilatora.

Ponadto rolnicy nie ukrywają, że zboża ozime, z powodu niedoboru wody zaczynają usychać.

IMGW zachęca do oszczędzania wody

IMGW ostrzega przed znaczącymi niedoborami wody i zachęca do jej oszczędzania. Jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy wzrasta liczba stacji hydrologicznych, na których przepływ wody jest niższy od średniego, niskiego przepływu z wielolecia.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: WIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 02:18