StoryEditorPOGODA

To będą upalne żniwa. Jak duża będzie susza? Prognoza na lato 2023

30.05.2023., 17:00h
Już teraz musimy zmagać się z suszą, a najgorsze dopiero przed nami. Eksperci z IMGW-PIB alarmują o niskiach stanach wód w rzekach i wietrze, który wspomaga przesuszanie gleby. Sytuacja nie napawa optymizmem.

Jak wygląda sytuacja suszowa w kraju? Eksparci przekonują, że jest źle i w najbliższym czasie się to nie zmieni

Od połowy maja na wielu rzekach w Polsce zaznacza się wyraźna tendencja obniżania się poziomu wód. Aktualnie, najtrudniejsza sytuacja jest na zachodzie kraju, w dorzeczu środkowej Odry. Z czego wynika niski stan wody w rzekach? Specjaliści wskazują na dwie przyczyny. Pierwszą z nich jest mniejszy opad, a drugą stanowi zmniejszona retencja wód podziemnych. Mnieszy poziom wó w rzekach, to również mniej wody na polach i łąkach, bo ta w ramach retencji spłynełą do zbiorników wodynych lub odparowała w wyniku działania wyższje niż zwykle oraz utrzymującej się dłużej podwyższonej temperatury.

W północnej i zachodniej Polsce są już obszary, gdzie wskaźnik wilgotności względnej spadł poniżej 30%, co oznacza poważne wyczerpywanie się zasobów wodnych zgromadzonych głównie zimą i wczesną wiosną. Ponadto dość wysokie i utrzymujące się temperatury powietrza powodują zwiększone parowanie z gleby oraz wyższy poziom zagrożenia pożarami. W północnej Polsce występują regiony, gdzie miesięczne sumy opadu w maju nie przekroczyły 15 mm!

image
FOTO: źródło: IMGW

- Pogoda w najbliższym czasie się nie zmieni. Przyniesie nam słońce, dosyć dużo tego słońca, ale brak chmur, brak opadów, przyniesie nam też inne zagrożenie – mówił w porannym paśmie WP Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB. – Niestety sytuacja (hydrologiczna – dop. red.) zmieniła się. Wilgotność, jeżeli chodzi o glebę, znacząco spadła. Już w tym momencie obserwujemy problemy z suszą, ponieważ dla kilku zlewni wydaliśmy ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Niestety, te kolejne dni nie będą zbyt optymistyczne – dodaje.

Jak mówił Grzegorz Walijewski, oprócz wysokiej temperatury również wiatr będzie stanowił problem. To sprawi, że gleba będzie cały czas przesuszana. Zaznaczył również, że już teraz sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna.

Jak przeciwdziałać suszy? IMGW wydało zalecenia

Susza doskwiera każdemu z nas, nie tylko rolnikom, którzy zaopatrująn nas w żywność. Zjawisko suszy dotyka każdego z osobna i grupy społeczne. Jak jej przeciwdziałać? IMGW przede wszystkim zaleca oszczędzanie wody. Gromadźmy wodę instalując zbiorniki na deszczówkę, dzięki czemu będziemy mogli wykorzystać jej zapas do nawadniania roślin. Zachowajmy również rozwagę przy koszeniu trawników. Wysokie trawy mogą zmagazynować więcej wody niż krótko przystrzyżony trawnik. 

Gorący i mokry sierpień

Drugi wakacyjny miesiąc będzie dość wyjątkowy. Wprawdzie termoemtry będą wskazywały wyższe niż przeciętne temperatuty powietrza, to deszczowa aura da o sobie znać. W sierpniu średnie dobowe temperatury będą wyższe od wieloletniej normy i wyniosą od 14,8 stopnia Celsjusza do 19,6 stopnia Celsjusza. Tyle przedstawiają moedel IMGW, które opracowano na początku maja, a więc jużsotsunkowo dawno.

image
FOTO: źródło: IMGW

Natmomiast jeśli chodzi o opady deszczu to tutaj zapowiada się deszczowy miesiąc. Długoterminowa i eksperymentalna prognoza IMGW przewiduje opady wynoszące od 34,8 mm do 158 mm. W większości prztpadków będą to wskażniki powyżej normy wieloletniej.

Co dokładnie oznacza „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach pogody?

Jak wyjaśniają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, określenie "powyżej normy" lub "poniżej normy" nie musi od razu oznaczać ekstremalnej aury.

Nie nie jest to równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. – można przeczytać wyjaśnienie na stronie internetowej IMGW.

Jak wskazują eksperci Instytutu, prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, czyli zarówno do temperatury w ciągu dnia, jak i w nocy. 

Przez analogię należy rozumieć "normy" dotyczące sumy opadów. Również dotyczy ona średniej sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. Ale IMGW nie określa ile spośród tych dni w miesiącu będzie z ulewami, a ile będzie bez kropli deszczu.

Michał Czubak

Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. wrzesień 2023 16:09