StoryEditorowoce

Uprawa aronii – jak sadzić, przycinać i jakie odmiany wybrać?

21.10.2020., 11:10h
Jesień jest najlepszą porą do sadzenia drzew i krzewów owocowych. Sprzyjające warunki wilgotnościowe, ciepłe dni, sprzyjają dobremu ukorzenianiu się materiału szkółkarskiego. Sięgnijmy zatem po aronię – czy jej uprawa jest opłacalna i jak ją uprawiać?

Aronia może być dodatkowym źródłem dochodu dla gospodarstw rolnych

Wciąż niedocenianą rośliną jest aronia, która charakteryzuje się zawartością wielu cennych składników mineralnych i witamin. W handlu również trudno ją znaleźć i myślę, że trzeba to zmienić. A może jej uprawa stanie się dodatkowym źródłem dochodu w tych trudnych czasach.
Jeśli zatem dysponujemy kawałkiem wolnego gruntu o pH 6,5, wykorzystajmy tę możliwość. Warto wziąć pod uwagę również to, że jesteśmy potentatem w skali światowej w uprawie tej odkrytej ponad 300 lat temu rośliny, a przetwory w postaci soków, koncentratów i mrożonek eksportujemy do wielu krajów.

Warto postawić na aronię – jakie są korzyści z jej uprawy?

Wymarzona do naprawy ekologicznej, bo plantację można prowadzić bez użycia chemii, gdyż krzewy są odporne na choroby i szkodniki. Co jeszcze przemawia na korzyść?
Obfite, coroczne owocowanie sięgające nieraz 15–20 ton owoców z hektara
, a na tym nam szczególnie zależy.
Krzewy lub formy pienne aronii wykazują dużą odporność na niskie temperatury, wytrzymują spadki temperatur do -40 st. c, co też  nie jest bez znaczenia. Zdarza...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2023 03:08