StoryEditorpozostałe rośliny

Uprawa leszczyny – jak uprawiać i na jakie odmiany postawić?

13.08.2021., 10:08h
Wciąż poszukujemy sposobu na poprawę wyników ekonomicznych gospodarstwa, może plantacja leszczyny w tym pomoże. Zanim podejmiemy decyzję o jej założeniu, warto poznać wymagania i rynek zbytu.

Obecnie plantacje leszczyny na terenie Polski zajmują ok. 2000 ha, a najwięcej powierzchni upraw znajduje się w woj. lubelskim, mazowieckim, łódzkim, podkarpackim, świętokrzyskim czy małopolskim też znajdziemy, lecz nie są tak rozpowszechnione.

Jakie warunki sprzyjają uprawie leszczyny?

Przed założeniem plantacji należy wykonać analizę gleby, by poznać zasobność w składniki pokarmowe, właściwości fizyczne stanowiska oraz odczyn pH, który dla leszczyny wynosi 6,8–7,2. Jeśli pH gleby jest poniżej wymaganego poziomu należy wykonać wapnowanie. Teren pod leszczynę przygotowujemy podobnie jak pod inne rośliny sadownicze. Najlepiej gdy będzie to stanowisko po roślinach okopowych na pełnej dawce obornika lub po roślinach uprawianych z przeznaczeniem na przyoranie, w skład których wchodzą gorczyca, facelia, zboża, gryka oraz bobowate. Przyorujemy je nim wytworzą nasiona.

Po okopowych wykonujemy orkę z dodatkiem nawozów uzupełniających zgodnie z ustaleniami analizy. Po zabiegu należy odczekać około 1 miesiąca nim posadzimy rośliny. Jeżeli zbiór okopowych następuje wcześniej, należy glebę głęboko zaorać z dodatkiem nawozów mineralnych, kultywatorować i zabronować. Jeśli leszczynę posadzimy po międzyplonach, warto je zwałować równolegle do kierunku orki i po płytkim talerzowaniu zaorać z dawką nawozów mineralnych. Orientacyjnie można przyjąć, że należy podać od 50 do 150 kg K2O oraz 50 do 100 kg P2O5, zależnie od jakości gleby. Po upływie 2–3 tyg. glebę kultywatorujemy, bronujemy i czekamy ok. 1 miesiąca. Termin sadzenia najczęściej przypada na koniec października, początek listopada.

Jak należy sadzić leszczynę?

Pod uprawę wybieramy tereny równinne lub na niewielkich stokach, zachodnich, południowo-wschodnich lub południowo-zachodnich skłonach. Plantację można założyć również w miejscach osłoniętych, szczególnie od strony zachodniej skąd wieją zimne wiatry. Leszczyna dobrze rośnie i owocuje na glebach żyznych, ciepłych, zasobnych w próchnicę. Słabo toleruje tereny o wysokim poziomie wód gruntowych, gleby nieprzepuszczalne, piaszczyste i zbyt lekkie. Przystępujemy do wyznaczania rzędów w odstępie 6 metrów. W rzędach stosujemy rozstawę 4–5 m. Po wyznaczeniu rzędów i miejsca sadzenia wykopujemy dołki nieco większe od systemu korzeniowego. Dołki zaprawiamy kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Zbyt długi system korzeniowy skrócić tak, by korzenie się nie zawijały.
Nie należy sadzić roślin zbyt głęboko, bo wówczas leszczyna zwalnia tempo wzrostu na kilka lat. Materiał szkółkarski musi pochodzić z dobrych, renomowanych szkółek.

Na jakie odmiany leszczyny warto zwrócić uwagę?

Warto brać pod uwagę obcopylność leszczyny, najlepiej zakładać plantację z kilku nawzajem się zapylających odmian. Każdą odmianę sadzimy wówczas w jednym kolejnym rzędzie.

Do bardzo dobrze i wysoko plonujących orzechów laskowych należy m.in:

  • Cud z Bollwiler,
  • Gunslebeński,
  • Kataloński,
  • Syrena to polska odmiana czerwonolistna, 
  • Wczesny Długi.


Dobrze plonuje Barceloński, Cosford, ten charakteryzuje się najlepszym wypełnieniem jądra w orzechu, Gubiński, Mogul, Olbrzymi z Halle, Pasiasty, a także Siewka Jeevego.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 21:11