StoryEditorPozostałe rośliny

Uprawa soi w Polsce: odmiany, ochrona, zbiór i korzyści

03.11.2020., 12:11h
W 2020 roku w Krajowym Rejestrze widnieje 25 odmiany soi, czyli o 3 odmiany więcej, niż w roku 2019. Na LOZ znajduje się 11 odmian ze Wspólnotowego katalogu odmian roślin rolniczych. Warto przypomnieć, że w Polsce mogą być uprawiane nie tylko odmiany wpisane do KR, ale również wszystkie odmiany aktualnie wpisane do Wspólnotowego katalogu odmian CCA. 
Do 2016 roku centralna i północna część Polski były wyłączone z zakładania doświadczeń i proponowania jakichkolwiek odmian soi do uprawy w tym rejonie. Soję uprawiano tylko na południu kraju. To się zmieniło.

Soja – Lista Odmian Zalecanych

Od 4 lat w ramach wprowadzonej w naszym kraju Inicjatywy Białkowej COBORU, mającej na celu propagowanie uprawy roślin białkowych i soi dla poprawy bilansu paszowego i białkowego, wszystkie województwa prowadzą doświadczenia z soją i rekomendują odmiany do uprawy. W tym roku po raz pierwszy na Liście Odmian Zalecanych dla województwa warmińsko-mazurskiego pojawiła się soja. Dokładnie dwie odmiany, wczesna Erica i średnio wczesna Abelina.

Karol Bykowski z miejscowości Klekotki w powiecie bartoszyckim, jako pierwszy odważny 5 lat temu postanowił przetestować na swoich dobrych, ciężkich glebach soję. Przyznaje, że co roku koledzy rolnicy, wypytują o soję, podpatrują jak rośnie, ale jeszcze nikt nie odważył się, żeby ją tutaj uprawiać. Choć ostatnie lata na Warmii i Mazurach wyjątkowo sprzyjały tej uprawie. Małgorzata Gazda, kierownik Działu Badawczo-Doświadczalnego SDOO we Wrócikowie podczas tegorocznych ...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. maj 2024 00:17