Akademia Trawy: po roku zebrano 2 razy więcej zielonej masy z tego samego areałuAkademia Agrihandler
StoryEditor

Akademia Trawy: po roku zebrano 2 razy więcej zielonej masy z tego samego areału

29.05.2023., 13:00h
Organizatorzy Akademii Trawy w ramach Akademii Agrihandlera podsumowali pierwszy rok tego projektu. Wyniki pokazują, że na poletkach, gdzie stosowana była technologia Agrihandler zebrano o 113% więcej masy zielonej. Jakie rozwiązania wpłynęły na taki wzrost plonu zielonki?

Akademia Agrihandler, znana także jako Akademia Trawy, to 3-letni projekt spółki Agriandler, który wystartował w 2022 r., a którego założeniem jest wykorzystanie nowoczesnych technologii w pielęgnacji użytków zielonych. Mimo, że to jeden projekt, to jest on przeprowadzany w trzech lokalizacjach - w Polanowicach (woj. kujawsko-pomorskie), Łodygowie (woj. warmińsko-mazurskie) oraz w Dobrodzieniu (woj. opolskie).

A do głównych celów Akademii Trawy należą:

  • zmniejszenie kosztów produkcji mleka,
  • poprawa jakości gleby,
  • zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji.

Okazuje się, że projekt ten jest strzałem w dziesiątkę, a wyniki po pierwszym roku działania programu były imponujące. Uzyskano o 113 %, a więc ponad dwa razy więcej masy zielonej z takiego samego areału.

Projekt Akademia Trawy wystartował w 2022 roku. Jakie działania podjęto?

W poprzednim, pierwszym roku Akademii Agrihandler, prowadzone były różnorodne działania agrarne na polu. Zgodnie z poniższą kolejnością:

  • Na początek aeracja, czyli usuwania zagęszczeń w wierzchniej warstwie użytków zielonych za pomocą aeratora marki Evers.
  • Następnie za pomocą wozu asenizacyjnego  Veenhuis Profiline 19450 wraz z aplikatorem doglebowym Veenhuis Ecojet 7.60, przeprowadzono doglebową aplikację konkretnego nawozu organicznego (w zależności od lokalizacji były to: gnojowica, gnojówka, poferment).  
  • Na wybranych polach specjaliści z Agrihandler zastosowali specjalną mieszankę traw wykorzystując do tego zadania siewnika marki EVERS.
  • W maju, lipcu i sierpniu przeprowadzono pokosy traw do którego wykorzystano zestaw firmy Elho: kosiarki czołowej NM 3700 F oraz tylnej typu motyl NM 10500 SideFlow podłączone do ciągnika rolniczego JCB Fastrac 8330. Za efektywne zbiory zielonki odpowiadała przyczepa samozbierająca Schuitemaker Rapide 660.

Nawozy naturalne wciąż niedoceniane

Nawozy naturalne znacznie poprawiają właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleb. To przekłada się na szybszy wzrost i poprawę jakości trawy wykorzystywanej do skarmiania bydła mlecznego. 

Mimo tego, nawozy naturalne (m.in. gnojówka, gnojowica) to wciąż niedoceniane źródło składników odżywczych dla roślin.

Jesienią 2022 roku z poletek doświadczalnych pobrano do zbadania próbki roślin i gleby. Wykonano je w Katedrze Mikrobiologii i Technologii Żywności Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej. Zarówno badania biochemiczne oraz mikrobiologiczne wykazały, że nawożenie doglebowe gnojowicą korzystnie wpłynęło na skład chemiczny materiału roślinnego.

Wyniki badań po pierwszym roku realizacji projektu wskazują, że nawożenie doglebowe gnojowicą korzystnie wpłynęło na skład chemiczny traw. W okresie wegetacyjnym wzrosła w materiale roślinnym zawartość magnezu, potasu oraz azotu, jedynie zawartość fosforu była niższa w trawie drugiego pokosu w porównaniu ze składem chemicznym pokosu pierwszego. Potwierdza to tezę, iż nawożenie gnojówką i gnojowicą powinno być uzupełniane mineralnymi nawozami fosforowymi w celu zapewnienia potrzeb pokarmowych traw. Doglebowa aplikacja gnojowicy pozytywne wpłynęła na rozwój pożytecznych drobnoustrojów uczestniczących w przemianach węgla i azotu. Odnotowano również, wzrost zawartości chlorofilu oraz karotenoidów w trawie pobranej z powierzchni pastwisk nawożonych doglebowo w porównaniu z poletkami kontrolnymi – nawożonymi gnojowicą w sposób konwencjonalny – podkreśla Prof. dr hab. inż. Mirosław Kobierski z WRiB Politechniki Bydgoskiej.

Jaki jest zatem wniosek z pierwszego sezonu Akademii Trawy? Jakie są plany na rok 2023?

Uzyskane wyniki wskazują, że zabiegi agrotechniczne związane ze sposobem aplikacji gnojowicy mogą pozytywnie oddziaływać na rozwój pożytecznych drobnoustrojów uczestniczących w przemianach C i N. Ponadto, stwierdzono także korzystny wpływ doglebowego nawożenia gnojowicą na rozwój drobnoustrojów glebowych w zależności od zastosowanych sposobów jej aplikacji.

drugim sezonie Akademii Agrihandler ponownie zostanie pobrany wyżej omówiony kierunek działań. Na każdym polu testowym we wskazanych lokalizacjach (Polanowice, Łodygowo, Przecza) zostaną wydzielone 4 części, a na każdej z nich zastosowane zostaną różne techniki agrarne. 

Dyrektor Handlowy Agrihandler, Aleksander Muss podkreśla, że poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych to jeden z nadrzędnych celów „Akademii Agrihandler" oraz że każda z zastosowanych kombinacji unikalnych technologii pielęgnacji ma znaczny wpływ na jakość, ilość i skład trawy. 

Więcej dowiesz się na stronie projektu: www.akademiaagrihandler.pl

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie: Akademia Agrihandler

fot. Akademia Agrihandler

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 10:49