Monika Kopaczel-Radziulewicz
StoryEditorPokos użytków zielonych

Jak dobierać mieszanki traw, aby uzyskać dobry pokos przy złych warunkach?

28.06.2023., 09:00h
Tegoroczna zimna wiosna nieco opóźniła pierwszy pokos na północnym wschodzie Polski, bo tak naprawdę dopiero w ostatniej dekadzie kwietnia trawy na dobre wystartowały z wegetacją.

Z plonami pierwszego pokosu nie jest najgorzej, choć są nieco niższe niż w ubiegłym roku. Hodowcy obawiają się, że jakość paszy może być słabsza. Niestety, aktualna sytuacja na użytkach zielonych pogarsza się przez deficyt opadów.

Wiosna była mroźna, więc rośliny kiepsko reagowały na azot

Pasze mogą mieć mniej białka, a więcej cukru, ponieważ podczas chłodów trawy i lucerniki nie przeprowadzają przemian białkowych, ale gromadzą cukier.

– Wiosna była nie tylko zimna i mroźna, ale później także sucha, po pierwszym nawożeniu azotem trawa jeszcze reagowała na azot, ale przy drugiej dawce, trafiły się przymrozki i nawet końcówki traw robiły się rude od niskich temperatur. I tak było wszędzie i na starych, i na nowych trawach – wspomina Janusz Giedrys.

Rolnik dysponuje glebami mozaikowatymi od klasy III b do VI, niektóre pola mają liczne górki, dołki, skosy, pod kątem krajobrazowym pięknie, ale od strony agrotechnicznej nie jest lekko.

– Nie ukrywam, że te moje górki i dołki są uciążliwe i pracochłonne, bo siejąc mieszanki traw wiem, że na jednym kawałku np. na górce jest sucho i słaba V i VI klasa, a w dołku jest lepsza kla...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 22:49