
Nowa definicja TUZ
W połowie marca br. ministerstwo rolnictwa zmnieniło definicję trwałych użytków zielonych, wprowadzając zapis, że:
- „obowiązek przekształcania gruntów ornych w trwały użytek zielony po 5 latach deklaracji traw lub innych zielnych roślin pastewnych nie dotyczy traw w siewie czystym”.
Z poprzedniej definicji TUZ wynikało, że są to:
- „grunty, które są wykorzystywane do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych) i które nie były objęte zmianowaniem upraw danego gospodarstwa przez okres co najmniej pięciu lat”.
Oznacza to, że zmienił się zapis dotyczący przekształcania gruntów ornych na TUZ i to na korzyść rolników, bo teraz mogą wysiewać trawy na gruntach ornych i nie myśleć o tym, że jeśli będą to robić na jednym polu przez 5 lat, to grunt zostanie przekształcony w TUZ. Jest jednak warunek: trawa musi być wysiana w siewie czystym, czyli może stanowić mieszankę gatunkową z inną trawą, ale nie np. z rośliną bobowatą.
Jaki status mają trwałe użytki zielone?
W związku z powyższym Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się wydania interpretacji dotyczącej potwierdzenia statusu użytków rolnych.
Chodzi o to, że rolnicy chcieliby wiedzieć, czy wysiewane przez nich na gruntach ornych trawy jednoroczne, mieszanki jednoroczne traw oraz mieszanki wieloletnie traw, niezależnie od okresu ich użytkowania, pozostają klasyfikowane jako grunty orne, a nie jako trwałe użytki zielone.
Z definicji przedstawionej w Komitecie Monitorującym wynika bowiem, że TUZ tworzą mieszanki składające się z różnych gatunków zielnych roślin pastewnych, co nie jest równoznaczne z tym że mieszanki traw się nie kwalifikują.
Trawa w siewie czystym jest uprawą, w której wysiewa się tylko trawy, stąd pytanie rolników, czy jeśli będą wysiewać wyłącznie trawy, ale również w mieszankach, to ich grunty nie zostaną przez to przekwalifikowane na TUZ, bo nie wiedzą, co mają rozumieć przez sformułowanie: „mieszanki składające się z różnych gatunków zielnych roślin pastewnych”.
Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz na podst. KRIR, MRiRW