StoryEditorWiadomości rolnicze

W jakiej kondycji jest rzepak i zboża ozime przy tak ciepłej jesieni?

28.11.2022., 08:11h
Wyjątkowo ciepła aura jesienią br. w niektórych rejonach Polski nie była zbyt korzystna dla ozimin, gdyż wpłynęła na zwiększenie presji szkodników, chorób i chwastów. Maciej Florczuk prowadzi na wschodzie kraju gospodarstwo rolne, w którym dominują oziminy. Zapytaliśmy go o kondycję rzepaku i zbóż ozimych oraz o przeprowadzone jesienne zabiegi ochrony roślin.

W naszym rejonie jesień nie jest aż tak ciepła jak np. dwa lata temu. W związku z tym rzepak, pszenica i jęczmień u nas na pewno nadmiernie jesienią nie wybujają. Oczywiście musiałem wykonywać standardowe zabiegi agrotechniczne. Rzepak skróciłem w pierwszym tygodniu października i nie widzę potrzeby ponownej regulacji wzrostu. Zastosowałem CCC w dawce 0,5 l/ha i preparat zawierający tebukonazol w dawce 0,5 l/ha. Jest to najtańsze, a zarazem skuteczne rozwiązanie. Wcześniej skracałem rzepak przy użyciu droższych, markowych preparatów. Jednego roku na plantacji kolegi zobaczyłem efekt stosowania CCC oraz tebukonazolu i stwierdziłem, że dzięki nim można trochę zaoszczędzić uzyskując jednocześnie dobry efekt skracania. Wystarczy, że na 1 ha zostanie mi 50 zł to przy 23 ha plantacji oszczędzam ponad tysiąc zł, co przy dzisiejszych wysokich kosztach produkcji nie jest bez znaczenia – mówi Maciej Florczuk.

W pierwszej dekadzie listopada na plantacjach ozimin pana Macieja nie widać było mszyc ani łokasia garbatka, ale wcześniej gospodarz stosował już preparaty zwalczające szkodniki w rzepaku. W fazie pierwszego liścia zwalczał pchełki pyretr...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 21:59