StoryEditorKukurydza

W uprawie kukurydzy liczy się jakość, a nie tylko ilość

21.01.2020., 14:01h
Wielu rolników ma mętlik w głowie szukając odpowiedniej odmiany kukurydzy. Czym kierować się przy doborze odmian, czy podstawowym kryterium jest zielona masa, kukurydza musi być wysoka i zasłaniać ciągnik!
Czy ważniejsza jest dobrze wypełniona kolba, dobra cena za jednostkę siewną, a może należy zacząć od gleby, na której będziemy kukurydzę uprawiali i od celu naszej uprawy?

Rozmowa, doradztwo i zmiana podejścia

Kilka lat temu rolnik szedł do punktu handlowego, sprawdził co jest, porównał cenę i często wybierał najtańsze odmiany lub odmiany, których najwięcej sprzedawało się w danym roku, to były główne kryteria wyboru. Rzadko kiedy, ktoś zagłębiał się i analizował szczegóły. Dziś hodowcy mający stada bydła o wysokich wydajnościach, szukają, porównują i starają się znaleźć odmiany, które w ich warunkach będą dawały nie tylko maksymalne plony, ale również zagwarantują wysoką jakość pozyskanej paszy.

Aleksander Gruszko, ekspert od wielu lat współpracujący z hodowcami bydła mlecznego podkreśla, że podejście hodowców do swojej własnej pracy bardzo zmieniło się w ostatnich latach. Hodowcy coraz rzadziej pytają w pierwszym zdaniu ile ta kukurydza kosztuje? Teraz pytają, czy ta odmiana sprawdzi się na moich polach w żywieniu moich krów, bo mam wysokowydajne stado, bazuję na paszach wyprodukowanych w gospodarstwie i potrze...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 20:30