StoryEditorWapnowanie

Wapno nawozowe, które naprawia glebę

15.10.2019., 08:10h
W ostatnich latach przybywa na rynku produktów służących do poprawy właściwości fizykochemiczno-biologicznych gleby. Nowością w tym segmencie jest HumiCalc 4.0 w ofercie firmy Osadkowski SA.

HumiCalc 4.0 jest granulowanym nawozem wapniowym wzbogaconym o kwasy humusowe i fulwowe, bor oraz bakterie Bacillus azotofixans.

Bazą nawozu jest kreda granulowana, którą można stosować w okresie uprawek pożniwnych, przedsiewnych, a także pogłównie bez konieczności mieszania nawozu z glebą. Skład HumiCalcu 4.0 jest tak dobrany, aby działanie poszczególnych komponentów się uzupełniało. Wapno w postaci kredy ma za zadanie stabilizować pH i daje podkład do rozwoju życia glebowego.

Kwasy humusowe i fulwowe pobudzają życie biologiczne. Wyniki doświadczenia na UP Poznań wskazują blisko czterokrotny wzrost indeksu biologicznej aktywności gleby po zastosowaniu dawki 250 kg/ha tego nawozu. 

 


Lepszy rozkład resztek pożniwnych

Bacillus azotofixans zawarte w HumiCalcu 4.0 to bakterie, które mają możliwość wiązania azotu atmosferycznego oraz odpowiadają za rozkład resztek pożniwnych. Wydzieliny tych mikroorganizmów są lepiszczem koloidów glebowych, co poprawia strukturę gleby i uwalnia składniki pokarmowe. Dla efektywnego rozwoju tych mikroorganizmów znaczenie ma jednak wilgotność gleby i trzeba o tym pamiętać przy aplikacji. Produkt został również wzbogacony o bor, którego w polskich glebach brakuje, a jest szczególnie ważny w uprawie rzepaku, buraka czy kukurydzy.

 

Stosowanie nawozu HumiCalc 4.0

Podstawowa dawka przedsiewna (w kompleksie uprawek pożniwnych i przedsiewnych) oraz pogłówna wynosi od 250 do 500 kg/ha. W przypadku gleb mocno zdegradowanych (niskie pH, złe parametry fizykochemiczno-biologiczne) firma zaleca od 500 do 1000 kg/ha. Nawóz może być stosowany przez cały rok, najkorzystniej jednak aplikować go pod uprawki pożniwne lub w okresie jesiennym. Wysiew wiosenny dla ozimin należy wykonać jak najwcześniej. W roślinach jarych polecany jest przed siewem lub pogłównie a w wieloletnich należy wprowadzać go jesienią.



Marek Kalinowski
Za informacją Osadkowski SA

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 11:58