Ceny warzyw są dużo wyższe niż rok temuKamila Szałaj
StoryEditorCeny warzyw

Ceny warzyw na giełdach bardzo wysokie. Marchew nawet 5-krotnie droższa

13.05.2023., 17:00h
Na giełdach wciąż są odnotowywane wysokie ceny warzyw ubiegłorocznych, w niektórych przypadkach kosztują one 5 razy więcej niż przed rokiem. Ale rynek jest coraz bardziej zasilany przez młode warzywa tzw. nowalijki, których ceny spadają.

Wysokie ceny warzyw ubiegłorocznych

Maciej Kmera, ekspert rynku świeżych owoców i warzyw, rzecznik Rynku Hurtowego Bronisze przyznał, że obecnie najdroższe są warzywa ubiegłoroczne, a ich ceny mogą zaskoczyć klientów.

Drogie są stare warzywa. W porównaniu do ubiegłego roku ceny niektórych są czterokrotnie wyższe, tak jak ma to miejsce w przypadku marchwi, której kilogram obecnie kosztuje 5 zł, a rok temu była to złotówka. W ciągu ostatnich 10 dni cena ubiegłorocznej, białej kapusty wzrosła ze 1,50 zł na 2,50 zł, gdzie młoda kapusta jest po 6-7 zł. Stawkę podbija również zeszłoroczna cebula, której cena wciąż jest wysoka i wynosi 4 zł/kg. Do tego zestawienia warto również dodać por, który kosztuje od 5 zł za kg, czyli o 2 razy drożej niż rok temu – powiedział Kmera.

Ile kosztują warzywa w 2023 r., a ile kosztowały w 2022 r.?

W roku 2022 warzywa krajowe były tanie i nic nie wskazywało na aż tak drastyczną podwyżkę rok później. Obecnie największe zwyżki notują:

image

Ceny warzyw ubiegłorocznych

FOTO: red.

Dlaczego fasola jest tak droga?

Polski rynek jest już niemalże w pełni zasilony młodymi warzywami, których ceny są dość niskie. Wśród dostępnych nowalijek brakuje jedynie papryki. Kontrowersje wśród klientów budzi jednak cena fasoli szparagowej, za której kilogram trzeba obecnie zapłacić nawet 50 zł. Jak wyjaśnia Kmera, nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ sezon na fasolę jeszcze się nie rozpoczął, a ze względu na to, że jest jej mało, cena musi być wysoka.

Jeżeli chodzi o polskie nowalijki, to pojawiły się już wszystkie, poza papryką. Ceny młodych warzyw nie są wysokie, bo 2 zł zapłacimy za sałatę lodową, 4 zł za buraki. Wyjątek stanowi fasolka szparagowa, która kosztuje od 50 zł za kg, to jest drogo. Warto jednak zauważyć, że sezon na fasolkę jeszcze się nie rozpoczął, jest jej mało, dlatego cena jest wysoka, kiedy sezon ruszy na dobre, cena powinna ulec spadkowi – stwierdził Maciej Kmera.

Jakie są ceny nowalijek w maju 2023, a jakie były w maju 2022?

Ceny nowalijek w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku również uległy zwyżce, jednak nie tak drastycznej, jak kwoty, które trzeba zapłacić za zeszłoroczne zbiory. Ponadto cena ogórków krótkich spod osłon jest niższa niż rok temu. Obecnie ceny nowalijek są następujące:

image

Ceny warzyw młodych

FOTO: red.

Jakie są nastroje wśród sprzedawców i klientów?

Wysokie ceny ubiegłorocznych warzyw szokują klientów. Obecna sytuacja jest jednak dość korzystna dla osób sprzedających warzywa, które mogą liczyć na większy zysk. Jak przyznaje Kmera, nastroje wśród kupców są dobre, a każdy z nich ma swoją taktykę na przyciągnięcie klientów.

Każdy kupiec ma swoich klientów, są to osoby, które handlują na większych rynkach, są też osoby prowadzące małe, osiedlowe sklepiki. Niektórzy z nich cieszą się z obecnych cen, inni muszą być ostrożni, by przyciągać swoich klientów. Większość z nich jest jednak zadowolona – podsumował Kmera.

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 12:59