
Dlaczego cytryniec to owoc pięciu smaków?
Bowiem każda poszczególna część owocu, czyli ciemnoczerwonej jagody, ma zupełnie inny smak. Skórka jest słodka, miąższ kwaśny, nasiona gorzkie, trochę słone a trochę pikantne. Ich spożywanie ma wpływ na poprawę zdolności uczenia się i zapamiętywania, pomaga w koncentracji umysłu oraz poprawia samopoczucie i nastrój, a także wpływa na lepsze radzenie sobie ze stresem. Jako ciekawostkę warto dodać, że polujący na Syberii myśliwi żuli liście i owoce, by zwiększyć wytrzymałość i koncentrację.
Zobacz też: Jak naturalnie zwalczyć przędziorki w sadzie?
Co zrobić, by otrzymać owoce cytryńca?
Jest to dwupienne pnącze co oznacza, że aby otrzymać owoce, należy posadzić zarówno osobnika męskiego, jak i żeńskiego. Ostatnio w handlu pojawiły się okazy samopylne, np.: SadovaNo.1.
Cytryniec w maju/czerwcu zakwita małymi białymi kwiatkami, choć są też odmiany o kwiatach czerwonych, a w sierpniu/wrześniu w ich miejscu dojrzewają mniejsze lub większe grona czerwonych owoców. Gdy roślina się dobrze ukorzeni i zadomowi, to jej przyrosty mogą sięgać 2 m rocznie. Ostatecznie dorasta do 10 m, dlatego do jego uprawy konieczne są podpory, bo pędy płożące się po ziemi nie owocują.
Kiedy sadzić cytryńca?
W naszych warunkach dobrym terminem sadzenia jest maj, gdy minie ostatnia fala przymrozków lub październik – listopad. Należy wykopać dołek 60 x 60 x 60 cm i po usypaniu na dnie dołka kopczyka z warstwy ziemi kompostowej wymieszanej z ziemią ogrodową rozłożyć korzenie, przysypać podłożem, docisnąć, obficie podlać i rozłożyć warstwę ściółki. Cytryniec wymaga gleby żyznej, wilgotnej, ale nie podmokłej. Podłoże powinno mieć pH w okolicach 6,0–6,5, gleba lekka i przepuszczalna, najlepiej mieszanka torfu, piasku z dodatkiem gliny. Dobrze owocuje w miejscach dobrze naświetlonych, ale nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepsze są pod jego uprawę tereny osłonięte od wiatrów, o północno-zachodniej lub północno-wschodniej wystawie. Zadbajmy także, by jego bryła korzeniowa pozostawała przysłonięta, najlepiej grubą warstwą ściółki. Jest odporny na mróz, więc może być sadzony na terenie całego kraju. Ważne jest utrzymanie wilgoci podłoża, gdyż roślina jest wrażliwa na przesuszenie.
Co wziąć pod uwagę, sadząć cytryńca?
Sadząc cytryńca należy zachować odstęp co najmniej jednego metra między roślinami. Co jeszcze należy brać pod uwagę? Sąsiedztwo drzew i innych roślin. Cytryniec jest szybko rosnącym pnączem, które owija się wokół wszystkiego co napotka i będzie stanowiło podporę. Szczelnie owinięte pędami cytryńca drzewa są całkowicie odizolowane od światła. Po pewnym czasie cytryniec zacznie wypuszczać rozłogi z korzeni bocznych, które możemy zagospodarować rozszerzając uprawę. Niektóre źródła podają, że po 2–3 latach powinno się wybrać 3 najsilniejsze pędy główne a pozostałe usunąć. Można wiosną wykonać przecinkę korygującą usuwając pędy uszkodzone, zbytnio zagęszczające lub zbędne.
Małgorzata Wyrzykowska