Brązowy kapturek utworzony z suchych płatków korony kwiatu oznacza uszkodzenie dna kielicha przez kwieciaka i podcięte przez niego płatkiMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorUprawa

Kwieciak jabłkowiec: jak zwalczyć tego szkodnika bez oprysków?

15.05.2025., 08:00h

Wiosna to istotny okres w ochronie sadów i walce ze szkodnikami. O tej porze można zaobserwować wzmożony ruch m.in. kwieciaka jabłkowca, a tylko szybka reakcja pozwoli na ograniczenie jego występowania i szkód, które wyrządza.

Jak wygląda kwieciak jabłkowiec?

Kwieciak jabłkowiec to szkodnik z rodziny ryjkowcowatych, który występuje w całej Europie, Azji i Ameryce Płn. W Polsce głównie w rejonach południowych, choć w innych rejonach też nie należy do rzadkości. Chrząszcz razem z ryjkiem osiąga ok. 5 mm długości, jest czarnoszary z dwoma jaśniejszymi pasami, które tworzą na pokrywie literę „V”. Jajo kwieciaka jest przezroczyste, białawe, owalne. Larwa rogalikowo zgięta, beznoga, biaława z brązową głową, w ostatnim stadium osiąga 5 mm długości. Kolejnym stadium rozwojowym jest 4-milimetrowa, kremowożółta poczwarka o wyraźnie zarysowanej budowie chrząszcza.

Zobacz też: Jak naturalnie zwalczyć przędziorki w sadzie?

Kiedy kwieciak jabłkowiec opuszcza kryjówkę?

Chrząszcze kwieciaka zaczynają opuszczać swoje zimowe kryjówki, którymi są spękania kory jabłoni, grusz, czereśni, rzadziej śliw, zarośla graniczące z sadami, żywopłoty, opadłe liście, najczęściej w miejscach osłoniętych przed deszczem, w marcu, przed pękaniem pąków, gdy temperatura przekracza 10 stopni C. Okres opuszczania zimowli może trwać nawet 2 miesiące. Początkowo kwieciaki żerują na nabrzmiewających pąkach albo na świeżych ranach po obciętych konarach lub pędach. W pąkach po żerowaniu powstają dziury, które są większe od dziur wygryzionych w celu złożenia jaja.

Kiedy samice kwieciaka jabłkowca zaczynają składać jaja?

Samice rozpoczynają składanie jaj, gdy zimowe pąki zaczynają pękać. drążąc ryjkiem otwory w pąku kwiatowym (częściej bocznym niż środkowym), następnie odwracają się tyłem i wsuwając pokładełko, składają po jednym jaju. Cykl składania jaj trwa ok. 3 tyg. do czasu różowego pąka jabłoni. Jedna samica składa przeciętnie ok. 45 jaj, ale maksymalnie jest w stanie złożyć ich nawet 140. Okres inkubacyjny trwa 1 do 2 tygodni a pierwsze larwy wylęgają się na około tydzień przed kwitnieniem i żerują w pąkach przez okres ok. 3 tygodni, przechodząc w tym czasie trzy stadia rozwojowe, a następnie przepoczwarczają się w pąku, po czym stadium poczwarki trwa około tygodnia.

Jak rozpoznać, że kwieciak jabłkowiec zaatakował?

W czerwcu młode chrząszcze wygryzają otwory w zaschniętych płatkach i wychodzą z pąków. Przez około 3 kolejne tygodnie żerują na dolnej stronie liścia. Wówczas łatwo zobaczyć niewielkie, wygryzione powierzchnie na liściach z pozostałą zbrązowiałą wierzchnią skórką, a czasami niewielkie wygryzienia widoczne są na zawiązkach jabłek. Następnie ukrywają się w spękaniach kory lub w pobliżu drzew pod opadłymi liśćmi bądź murawie i tak czekają w ukryciu do połowy sierpnia, gdy znów stają się aktywne i przemieszczają się w bardziej dogodne miejsca do zimowania. W czasie kwitnienia jabłoni uszkodzone pąki zatrzymują się w rozwoju z zaschniętymi zamkniętymi płatkami korony, tworząc brązową kopułkę. Po jej zerwaniu widoczna jest na dnie wyjedzonego pąka poczwarka lub chrząszcz kwieciaka. Po opuszczeniu w pąku pozostaje wygryziona dziura.

Czym zwalczać kwieciaka jabłkowca?

W przydomowym ogrodzie unikamy stosowania chemii i środków chemicznych do walki ze szkodnikami. Pozostaje nam ręczna metoda polegająca na zrywaniu i niszczeniu porażonych pąków w trakcie kwitnienia, zanim larwa przepoczwarczy się w postać dorosłą. Ta metoda pozwoli ograniczyć występowanie szkodnika, ale dopiero w kolejnym roku. Drugą metodą, ale też ograniczającą występowanie szkodnika, jest zakładanie na początku czerwca opasek na pnie drzew, a po miesiącu ich zdjęcie i zniszczenie. Na opaski chwytne nadają się pasy z tektury lub papieru falistego.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2025 14:03