StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolniczka z Mazowsza: ceny papryki od 10 lat się nie zmieniały, a koszty rosły

11.12.2022., 09:12h
Rolniczka spod Przysuchy mówi, że przez ostatnią dekadę ceny papryki praktycznie nie rosły. Ale przyznaje też, że 2022 rok był całkiem niezły dla producentów papryki. Wskazuje też, że dodatkowe zyski mają dzięki sprzedaży papryki certyfikowanej. Ile można dzięki temu dodatkowo zarobić?

Rolniczka z Potworowa: musieliśmy zwiększyć skalę produkcji, inaczej nie utrzymalibyśmy się na rynku,

Izabela Smagowska z Potworowa (pow. przysuski) gospodaruje na 13 ha. Główną produkcję stanowi uprawa papryki w tunelach foliowych, a także uprawa rabarbaru i papryki w gruncie. Na pozostałym areale zasiewane są zboża.

– Powiększyliśmy areał uprawy papryki w tunelach do 1,6 ha. Byliśmy zmuszeni do zwiększenia skali produkcji, inaczej nie utrzymalibyśmy się na rynku, gdyż ceny papryki od 10 lat się nie zmieniały, a koszty produkcji rosły – mówi Izabela Smagowska, rolniczka należąca do Mazowieckiej Izby Rolniczej w rozmowie z "Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym".

Rolniczce udało się uzyskać dofinansowanie w ramach PROW na budowę nowych tuneli foliowych.

Rok 2022 był dobry dla producentów papryki 

Obecny rok był pierwszym od wielu lat dość dobrym dla producentów papryki. Plony były wysokie, nie było problemów z przymrozkami. Ceny papryki w skupie też były zadowalające w przedziale od 4,5 do 5,5 zł za kg, w przypadku papryki czerwonej klasy premium. Dlatego, pomimo wysokich kosztów i problemów z dostępnością siły roboczej oceniam ten rok na plus – dodaje Izabela Smagowska.

Jak wskazuje, koszty produkcji rosną głównie ze względu na wysokie ceny nawozów i paliwa oraz bardzo wysokie stawki, jakie rolnicy muszą zapłacić pracownikom.

Ile można zarobić na papryce certyfikowanej?

Wyprodukowaną przez siebie paprykę sprzedają w lokalnych skupach, choć głównie współpracują z jednym skupem, gdzie premiowana jest papryka z certyfikatem Global G.A.P, a taki posiada gospodarstwi Izabeli Smoagowskiej. Jest to certyfikat wymagany głównie przez wielkie sieci handlowe.

– W naszym przypadku jest to certyfikat grupowy przyznany wybranym gospodarstwom z naszego terenu, który jest znany jako polskie zagłębie paprykowe. Nawet 15 groszy więcej za 1 kg papryki certyfikowanej przy całorocznej sprzedaży ma dla nas duże znaczenie – dodaje Izabela Smagowska.

Dodatkowy przychód z rabarbaru

Rabarbaru uprawiamy ok. 1,2 ha i sprzedajemy głównie do marketów za pośrednictwem okolicznych skupów, ale również na przemysł. Zwłaszcza rabarbar z późniejszych zbiorów trafia na przemysł, czyli ten zbierany pod koniec maja – powiedziała Izabela Smagowska.

Andrzej Rutkowski
Fot. Seminis, zdjęcie ilustracyjne 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 15:14