StoryEditorWiadomości rolnicze

Wielkopolski Rolnik Roku: produkcja materiału siewnego wymaga precyzji i nie wybacza błędów

25.08.2022., 13:08h
Produkcja materiału siewnego zbóż to spore wyzwanie. Wymaga dużej precyzji na etapie uprawy. Nie wybacza też błędów. Firmy zajmujące się odbiorem zbóż siewnych nie tolerują zanieczyszczeń oraz wszelkich zaburzeń związanych z jakością i parametrami.

To dlatego produkcja nasienna zbóż prowadzona jest przez najlepsze gospodarstwa. Jeszcze większym wyzwaniem jest jednak produkcja materiału siewnego warzyw. Zajmuje się nią gospodarstwo Wielkopolskiego Rolnika Roku.

Gospodarstwo specjalizuje się w nasiennictwie warzyw

22 ha marchwi, 17 ha kopru ogrodowego, 8 ha ogórka oraz 0,6 ha cebuli. Wszystkie te warzywa uprawiane są przez Tomasza Leszczyńskiego we wsi Łążek w gminie Kłodawa, z myślą o wyprodukowaniu materiału nasiennego. Strukturę zasiewów uzupełnia 5 ha bobu, 2 ha fasoli oraz 65 ha pszenicy. Prowadzona jest intensywna produkcja roślinna z nawadnianiem upraw. Gospodarstwo posiada studnię głębinową, od której rozprowadzony jest rurociąg o długości 3 km. Dzięki niemu deszczownią szpulową z wężem o długości 480 m nawadniać można areał 60 ha.

Uprawa warzyw wymaga odpowiedniego płodozmianu. Jest ona przeplatana pszenicą. Nie stosujemy monokultur, bo wzmagałoby to presję chorób i kompensację chwastów. O ile w przypadku zbóż nadal są herbicydy do ich zwalczania, to w warzywach ilość zarejestrowanych i skutecznych środków jest ograniczona. Dlatego konieczne jest wykonywanie zabiegów...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 10:26