StoryEditorwiadomości z branży

Wyzwania nowoczesnego nawożenia. Na jaką technologię postawić?

23.03.2023., 08:03h
Dlaczego należy szukać nowych rozwiązań nawozowych? Jakie są aspekty prawne nawożenia obecnie i co zmieni się w perspektywie Europejskiego Zielonego Ładu? Jakie są dostępne technologie nawożenia i poprawy żyzności gleb?

Uczestników tego spotkania powitał w Pałacu Mała Wieś Piotr Barański, syn założycieli firmy Agrosimex. Jak podkreślił – ciągle pracujemy w firmie Agrosimex nad wprowadzaniem innowacji. Nowoczesne technologie nawożenia, to jest DNA naszej firmy. Dziś na rynku jest bardzo dużo takich rozwiązań i chcieliśmy, aby było jedno takie miejsce, gdzie można całą wiedzę na temat nowoczesnych technologii nawożenia zebrać, zestawić i ułatwić rolnikom najlepsze wybory. Dlatego dziś jesteśmy uczestnikami pierwszego Kongresu Nowoczesnych Technologii Nawożenia.

Głównym problemem są straty gazowe azotu do atmosfery

Pierwszym wykładowcą kongresu był dr hab. Witold Szczepaniak, prof. UPP w Katedrze Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska. Profesor od wielu lat prowadzi badania dotyczące podstaw nawożenia głównych roślin uprawnych w Polsce, m.in. rzepaku ozimego. Z ważnych aspektów prawnych, na które uwagę zwrócił prelegent, jest „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Drugim ważnym przepisem jest zakaz stosowania nawozów zawierających węgla...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 11:16