StoryEditorŚrodki Ochrony Roślin

Wyzwania w ochronie roślin w sezonie 2021

10.11.2020., 13:11h
W ostatnim czasie z unijnego i rodzimego rynku agrochemicznego, na podstawie decyzji Komisji Europejskiej, zniknęło wiele popularnych i sprawdzonych środków ochrony roślin. Producenci rolni borykają się z nie lada wyzwaniem jak ochronić swoje uprawy przed patogenami.

Skuteczna ochrona przed chwastami w uprawie buraka cukrowego przy braku desmedifamu

W ostatnim czasie z unijnego i rodzimego rynku agrochemicznego, na podstawie decyzji Komisji Europejskiej, zniknęło wiele popularnych i sprawdzonych środków ochrony roślin. Producenci rolni borykają się z nie lada wyzwaniem jak ochronić swoje uprawy przed patogenami. 

Wiosną 2021 szczególną uwagą należy objąć plantacje buraka cukrowego, które zostały pozbawione najważniejszych preparatów herbicydowych, zawierających desmedifam czy chlorydazon. Takie produkty jak Beta 274EC, Betanal Elite 274 EC, Beta Pro 209 OD, Beetup Compact, Beetup Trio i wiele innych nie będą mogły być już stosowane. Co więcej, istnieje obawa, że z obrotu zostanie wycofany również fenmedifam, znana od lat substancja zwalczająca chwasty w buraku cukrowym. Koncerny chemiczne zapewne zarejestrują nowe preparaty, ale zanim to nastąpi, należy zaplanować skuteczny program ochrony złożony z produktów dopuszczonych do stosowania.

Ekonomicznym i satysfakcjonującym rozwiązaniem jest stosowanie Tarracco 700 SC (metamitron 700g/l), który w połączeniu z adiuwantem Olbras 88 EC, z powodzeniem zwalcza m.in. gwiazdnicę pospolitą, komosę białą, rumianek pospolity, tasznik pospolity, przytulię czepną, tobołki polne, samosiewy rzepaku, bodziszka polnego czy fiołka polnego. Dodatkowo posiada, jako jeden z nielicznych na rynku, rejestrację w buraku pastewnym i ćwikłowym. 

Uzupełniającą ochronę, najlepiej w mieszaninie, stanowią znane od lat Etos 500 SC (etofumesat 500g/l) i Nabos 50 WG (triflusulfuron metylowy 500g/kg). Wymienione preparaty są dostępne w promocyjnych cenach w ofercie firmy Rudnikagrosklep.rudnikagro.pl.

 

Zabieg T1 – konieczny dla dobrej kondycji zbóż

W ochronie zbóż, paleta produktów również została pomniejszona o znane od lat substancje, takie jak propikonazol, fenpropimorf, tiofanat metylu czy epoksykonazol (dwie ostatnie substancje mogą być w obrocie jeszcze tylko w sezonie 2021r.), dlatego już od pierwszego wiosennego zabiegu należy zadbać o kompleksową ochronę, która ma przełożenie na kondycję uprawy podczas całej wegetacji. Dlatego też tak ważne jest zastosowanie w fazie BBCH 30-31 fungicydów o najszerszym spektrum działania, z różnych grup chemicznych. Producenci zbóż stosują różnorodne mieszaniny fungicydowe, ale aby najskuteczniej ochronić roślinę przed chorobami podstawy źdźbła i septoriozą liści, nieodzowne jest zastosowanie prochlorazu w zabiegu T1.   

Doskonale sprawdzają się tutaj w dawce 1l/ha Hogibis 450 EC i Prank 450 EC, najnowsze preparaty Rudnikagro, zarejestrowane przez MRiRW w sierpniu 2020r. Produkty te posiadają również rejestrację w rzepaku ozimym i jarym. Uzupełnieniem ochrony zbóż w zabiegu T2 jest Acador plus, zawierający innowacyjną formułę z Xemium, piraklostrobiną i epoksykonazolem.

 

Ewelina Korol

Rudnikagro

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 01:01