Od prawej: Anna Pietruszyńska – specjalista ds. komunikacji marketingowej i zrównoważonego rozwoju, Andrej Sarnatsky – country manager Agricultural Solutions BASF Polska i Jacek Brol – head of technical operations Agricultural Solutions BASF PolskaBASF Polska
StoryEditorUprawa

Jaki jest stan zbóż ozimych i rzepaku po zimie? Jak pomóc im na wiosnę?

26.03.2024., 09:00h
BASF Polska, dział Agricultural Solutions zaprosił 6 marca 2024 r. przedstawicieli mediów rolniczych do Centrum Kompetencji BASF w Pamiątkowie na konferencję prasową. To już tradycja takich spotkań z oceną przezimowania roślin, prezentacją doświadczeń i nowości na nowy sezon.

Spotkanie prowadziła Anna Pietruszyńska – specjalista ds. komunikacji marketingowej i zrównoważonego rozwoju. Andrej Sarnatsky – country manager Agricultural Solutions BASF Polska, tytułem wstępu przypomniał o nowościach w ofercie BASF na 2024 r. A są to dwa fungicydy do ochrony zbóż – Daxur i Revyflex Plus, dwa fungicydy do ochrony rzepaku – fungicyd i regulator wzrostu Architect i fungicyd PictorRevy oraz nowa odmiana rzepaku.

Jakie fungicydy ma w ofercie firma Daxur?

Z nowościami zapoznali dziennikarzy product managerowie BASF. Magdalena Pietrzak omówiła nowe produkty do zbóż:

  • ​uniwersalny fungicyd Daxur, pozwalający zachować równowagę pomiędzy dobrymi wynikami, a przystępną ceną,
  • fungicyd Revyflex Plus na pierwszy zabieg o gotowej formulacji, przeznaczony na plantacje prowadzone intensywnie.

Rolnik stosujący system jednozabiegowej ochrony zbóż kieruje się ekonomią i szuka preparatów o szerokim spektrum zwalczanych chorób, preparatów skutecznych i w korzystnej cenie. W te potrzeby idealnie wpisuje się Daxur. Decydując się na niego, rolnicy będą mogli zachować równowagę między dobrymi wynikami i przystępną ceną. Daxur cechują idealnie wyważone korzyści dla plantatora. To szerokie spektrum ochrony we wszystkich gatunkach zbóż, długotrwałe działanie dzięki sile formulacji, pozytywne efekty fizjologiczne i ekonomiczne użycie – czyli dobre plony za przystępną cenę. Produkt zawiera dwie substancje (Revysol i krezoksym metylu) w optymalnej dla zbóż formulacji SC. Dzięki temu Daxur jest szybko wchłaniany przez rośliny i doskonale miesza się z innymi produktami ochrony roślin i nawożenia dolistnego.

image
Magdalena Pietrzak – crop manager ds. zbóż w BASF Polska
FOTO: BASF Polska

Revyflex Plus w formulacji EC, zawierający trzy substancje (Revysol, F 500 i metrafenon) jest natomiast fungicydem do ochrony zbóż prowadzonych intensywnie i idealnym na pierwszy zabieg.

Ma rejestrację przeciwko takim chorobom jak:

  • mączniak prawdziwy zbóż i traw,
  • łamliwość podstawy źdźbła,
  • septorioza,
  • rdza brunatna i żółta,
  • rynchosporioza,
  • plamistość siatkowa jęczmienia.

Posiada wszystkie zalety istotne w pierwszym zabiegu w ochronie zbóż: działa już od 5oC, skutecznie chroni nawet do 50 dni.

Premiera fungicydów Architect i Pictor Revy

Nowości w ochronie rzepaku omówił Paweł Biliński. Fungicyd Architect, będący jednocześnie regulatorem wzrostu rzepaku, ma w tym roku premierę. Wykazuje też pozytywne efekty fizjologiczne.

W jego składzie są trzy substancje czynne:

  • chlorek mepikwatu,
  • proheksadion wapnia,
  • piraklostrobina.

Architect chroni rzepak przed najgroźniejszą chorobą, tj. suchą zgnilizną kapustnych, ale ogranicza także czerń krzyżowych, mączniaka prawdziwego i białą plamistość. Jak wskazuje nazwa, produkt jest doskonałym architektem łanu. Pozwala regulować rzepak i uzyskać pokrój na koniec jesieni zapewniający dobre przezimowanie. Wiosenna aplikacja hamuje dominację pędu głównego, przez co korzystnie synchronizuje kwitnienie a potem dojrzewanie rzepaku. Jest jeszcze efekt fizjologiczny przekładający się m.in. na większą tolerancję roślin na stresy. Architekt jest sprzedawany w paku z Turbo, czyli z siarczanem amonu, który neutralizuje kationy wapnia i magnezu, przez co podkręca działanie regulacyjne proheksadionu wapnia.

image
Paweł Biliński – crop manager ds. rzepaku i słonecznika w BASF Polska
FOTO: BASF Polska

Drugą nowością brzmiącą znajomo jest fungicyd Pictor Revy, następca Pictora i pierwszy produkt w rzepaku zawierający w składzie Revysol. Jest on przeznaczony do stosowania w okresie kwitnienia, a jego główne zalety, to optymalna formulacja stworzona dla rzepaku, aby uniezależnić się od pogody, szerokie spektrum zwalczanych chorób okresu kwitnienia (zwłaszcza zgnilizny twardzikowej), wysoka skuteczność i długie okno zabiegowe.

Warta podkreślenia jest specjalna formulacja Pictora Revy dla rzepaku i dobre połączenie dwóch molekuł substancji czynnych – boskalidu (działanie zapobiegawcze) i Revysolu (działanie interwencyjne). Ta formulacja dedykowana rzepakowi to SC+ z dopasowanymi adiuwantami w postaci krystalicznej, które są długo uwalniane na powierzchni liści.

InVigor 2050 - na jakie uprawy go stosować?

Tomasz Kowal – seeds manager w BASF Polska, przedstawił ofertę nasion rzepaku w 2024 r., zwracając szczególną uwagę na nowość – InVigor 2050, która w doświadczeniach rejestrowych 2022–2023 osiągnęła plony wyższe o 10–13% w stosunku do wzorca. Odmianę cechuje wysoki i stabilny plon nasion i tłuszczu, mocny pakiet zdrowotny, podwyższona odporność na pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion oraz ponadprzeciętna zimotrwałość. Odmiana InVigor 2050 pojawi się na rynku już w bieżącym roku.

Rafał Maras – kierownik ds. Zarządzania Kampaniami Agricultural Solutions BASF Polska, zaprezentował zasady Programu Korzyści BASF BeneFito na 2024 rok. Główne korzyści dla polskich rolników pozostaną niezmienne. To połączenie programu rabatowego i punktowego, w którym rolnik sam decyduje czy zyskuje rabaty, karty upominkowe czy inne atrakcyjne nagrody. Program obejmie wszystkie uprawy, czyli zboża, rzepak, kukurydzę, burak cukrowy, słonecznik, strączkowe, owoce i warzywa. Będzie dostępny dla każdego producenta rolnego, bez względu na wielkość gospodarstwa. Do obsługi programu uruchomiona została nowa przyjazna platforma rejestracyjna, gdzie wszystkie zakupy i promocje są naliczane automatycznie.

Jak przezimowały plantacje w Centrum Kompetencji BASf w Pamiątkowie? 

Po prezentacji nowości przyszedł czas na ocenę przezimowania plantacji w Centrum Kompetencji BASF w Pamiątkowie. Dokonali jej przypominając także jesienne zagrożenia i warunki rozwoju zbóż i rzepaku dr inż. Marcin Łański – specjalista ds. rozwoju produktów Agricultural Solutions BASF Polska oraz dr inż. Szymon Łączny – specjalista technicznego wsparcia sprzedaży i marketingu BASF Polska.

image
Dr inż. Szymon Łączny – specjalista technicznego wsparcia sprzedaży i marketingu BASF Polska, prezentuje elementy systemu easyconnect do opróżniania i płukania opakowań po środkach ochrony
FOTO: BASF Polska
image
Dr inż. Marcin Łański – specjalista ds. rozwoju produktów Agricultural Solutions BASF Polska
FOTO: BASF Polska

Wnioski z tej lustracji są dosyć optymistyczne. Uprawy przezimowały w dobrym stanie, niemniej na plantacjach niechronionych widoczne były oznaki porażenia przez sprawców chorób grzybowych. Wiosna jest w tym roku szybsza i 6 marca, w dniu konferencji polowej w Pamiątkowie, rzepak strzelał w pęd, co oznacza rychłą konieczność wykonania pierwszego wiosennego zabiegu regulacyjno-ochronnego.

Spotkanie w Centrum Kompetencji BASF w Pamiątkowie było też okazją do zapoznania się z prowadzonymi tam doświadczeniami. A na jego zakończenie zaprezentowano easyconnect – system zamkniętego obiegu dla płynnych środków ochrony roślin. Opowiadał o nim Jacek Brol – head of technical operations Agricultural Solutions BASF Polska. Easyconnect składa się z dwóch elementów: unikalnej nakrętki zamontowanej na opakowaniach oraz adapatera, czyli elementu łączącego w celu wydajnego opróżniania i płukania opakowania.

image
Materiał promocyjny Generali Agro

Ubezpieczenia upraw na wiosnę z dopłatą. Jaki pakiety ryzyk wybrać?

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 09:35