Jakie ceny jęczmienia w Wielkopolsce? ”Problem jest z jakością ziarna”Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorMałe żniwa

Jakie ceny jęczmienia w Wielkopolsce? "Problem jest z jakością ziarna"

02.07.2024., 11:30h
Tegoroczne żniwa rozpoczęły się wyjątkowo wcześnie. W niektórych rejonach Wielkopolski rolnicy skosili już jęczmień. Jak oceniają plon?

Susza i wysokie temperatury przyspieszyły żniwa

W tym roku żniwa rozpoczęły się już na koniec czerwca. Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, rolnicy od ponad tygodnia są w trakcie zbioru jęczmienia ozimego. Tam, gdzie gleba jest słabsza, gospodarze spieszą się szczególnie, by zyskać jak najwięcej przy sprzedaży.

Z relacji WIR wynika, że pogoda, a w szczególności przymrozki, zdecydowanie wpłynęły na poziom tegorocznych zbiorów zbóż. Szacuje się, iż ilość ziarna zebrana z gleb słabszej jakości będzie o 20-30% niższa, jednak jak podkreślają analitycy, nie można wydać jeszcze jednoznacznej opinii, bo to dopiero początek żniw.

W których województwach susza była największa?

20 czerwca IUNG odnotował wystąpienie suszy rolniczej na terenie 16 województw. Wśród nich najbardziej ucierpiały województwa:

 • mazowieckie,
 • warmińsko-mazurskie,
 • podlaskie,
 • lubelskie,
 • pomorskie,
 • lubuskie,
 • łódzkie,
 • kujawsko-pomorskie,
 • wielkopolskie.

Jak przebiegają żniwa w powiecie złotowskim?

Żniwa w powiecie złotowskim rozpoczęły się wraz z końcem czerwca. Areał jęczmienia zasianego w tym powiecie wyniósł ok. 1 670 ha. Rolnicy skosili już ok. 30% tego zboża. Średnia gęstość wypada na poziomie 57- 60 kg/hl, a wilgotność oscyluje w granicach od 12 do 14%. Już teraz wiadomo, że plon jest niższy od ubiegłorocznego, a ziarno o wiele drobniejsze. Obecnie kształtuje się on na poziomie od 5 do 6 t/ha.

Ile płacą za jęczmień w powiecie złotowskim?

Rolnicy z powiatu złotowskiego w większości przeznaczają zebrany plon na paszę. Jak informują, zainteresowanie sprzedażą jest mniejsze, ponieważ cena jest niska. Za tonę tegorocznego jęczmienia płacą ok. 550 zł/t, jeśli ma wysokie parametry. Niestety, ale potrącenia w skupach są bardzo wysokie.

Najbliższe punkty skupu to Lech-Pol, Neumann Szczerbin i PZZ.

Jak przebiegają żniwa w powiecie czarnkowskim?

Żniwa w powiecie czarnkowskim przebiegają nieco szybciej, niż w powiecie złotowskim. Rolnicy sprzątnęli już 50% plonów. W tym rejonie Polski wydajność plonów wynosi od 2,5 do 7,5 t/ha.

Ile płacą za jęczmień w powiecie czarnkowskim?

W tym powiecie cena skupu jęczmienia waha się od 600 do 620 zł/t, jednak przez wysokie potrącenia przy sprzedaży za zbyt małą gęstość i zanieczyszczenia, realna stawka to 450-490 zł/t.

Skupem zajmuje się firma Agrolok.

Jak przebiegają żniwa w powiatach: chodzieskim, wągrowieckim i obornickim?

W powiatach chodzieskim, wągrowieckim i obornickim żniwa nie rozpoczęły się jeszcze na dobre. Wstępnie rolnicy oceniają, że jęczmień ozimy będzie plonował na poziomie ok. 4-6 t oraz 2 i 9 t. Zakładają również, że plony będą wyższe od zeszłorocznych.

Jak przebiegają żniwa w powiatach: międzychodzkim, nowotomyskim, grodziskim i wolsztyńskim?

Żniwa rozpoczęły się już również w powiecie międzychodzkim, a plon kształtuje się tam na poziomie od 2 do 5 t. Rolnicy nie skarżą się również na problemy ze skupem, choć cena nie jest zbyt wysoka, bo waha się w granicach od 560 do 600 zł.

Na terenie powiatu nowotomyskiego plon jęczmienia kształtuje się na poziomie od 3 do 7 t/ha. Rolnicy odnotowują jednak problemy z jego jakością, przez którą trudno jest im uzyskać satysfakcjonującą cenę. Skupy oferują stawki od 550 do 580 zł/t + Vat.

W powiecie grodziskim plony kształtują się na poziomie od 3 do 5,5 t/ha. Tutaj również rolnicy nie mogą liczyć na dobrą cenę skupu. Stawka wynosi od 530 do 550 zł/t.

Na terenie powiatu wolsztyńskiego zbiory jęczmienia ozimego są na zaawansowanym etapie. Plon wynosi od 5 do 7 t/ha. Cena waha się od 500 do 550 zł netto/t.

Jak przebiegają żniwa w powiatach: kościańskim, leszczyńskim, gostyńskim, jarocińskim, rawickim i krotoszyńskim?

W powiecie kościańskim plony jęczmienia ozimego wynoszą od 5-5,5 t/ha, a cena netto za tonę wynosi 570 zł.

W powiecie leszczyńskim plony kształtują się na poziomie od 4 do 6 t/ha, natomiast ceny oscylują w granicach od 520 do 600 zł/t.

W powiecie gostyńskim plon kształtuje się na poziomie od 4 do 8 t/ha, a ceny wynoszą od 540 do 600 zł/t.

W powiecie rawickim plon jęczmienia wynosi od 4,7 do 5,8 t/ha, a jego cena kształtuje się na poziomie od 560 do 620 zł/t.

Natomiast w powiecie jarocińskim plony jęczmienia kształtują się na poziomie od 4 do 8 t/ha. Cena oferowana przez skupy waha się od 600 do 620 zł/t.

Taką samą stawkę oferują skupy z powiatu krotoszyńskiego, gdzie plony wynoszą od 5 do 8 t/ha.

Jak przebiegają żniwa w powiatach: gnieźnieńskim, wrzesińskim, poznańskim i konińskim?

W powiecie gnieźnieńskim żniwa jęczmienia ozimego znajdują się na półmetku. Plon wynosi od 4 do 6 t/ha, a cena oferowana w skupie 600 zł/t z umową kontraktowaną i 560 zł bez umowy.

Nieco gorzej wygląda sytuacja na terenie powiatu wrzesińskiego, gdzie rolnicy dopiero zaczęli żniwa. Niestety, zebrany plon znajduje się poniżej ich oczekiwań i wynosi od 4 do 5 t/ha. Cena oferowana przez skupy to 600 zł/t.

Natomiast w powiecie poznańskim plony jęczmienia ozimego wynoszą od 4 do 6-8 t/ha, jednak cena skupu nie jest zadowalająca, bo wynosi ok. 580 zł/t.

W powiecie konińskim zebrany plon jęczmienia ozimego jest zróżnicowany i wynosi od 3,5 do 6,5 t/ha. Cena skupu wynosi 520 zł. Skup jest prowadzony przez Fermę drobiu WOŹNIAK z Kleczewa.

Jak przebiegają żniwa w powiatach: słupeckim, kolskim, kaliskim, tureckim, pleszewskim, kępińskim i ostrzeszowskim?

Rolnicy z powiatu słupeckiego już wiedzą, że tegoroczne zbiory jęczmienia nie będą dla nich szczęśliwe. Plon jest zaschnięty i drobny, widocznych jest dużo plew. Wynosząca ponad 30% obniżka plony jest spowodowana anomaliami pogodowymi, których doświadczyły uprawy na jesieni i wiosną. Cena netto w tym powiecie przy gęstości 62 wynosi 600 zł/ha. Ze względu na niespełnianie parametrów za każdy stracony punkt, cena jest obniżana o 20 zł. Plon kształtuje się na poziomie od 3 do 5,5 t/ha.

Zbiory jęczmienia w powiecie kolskim wyniosły od 4 do 5,5 t/ha. Ceny oferowane przez trzy skupy znajdujące się na terenie tego powiatu przedstawiają się w następujący sposób:

 • Skład Zbóż Pawłowski – 580 zł netto + VAT,
 • WIPASZ – 600 zł netto + VAT,
 • MAX GRAIN – 600 zł netto + VAT.

W powiecie tureckim niektórzy rolnicy w ogóle nie zbiorą jęczmienia, który po gradobiciu z początku czerwca został zniszczony. W tym rejonie plony znajdują się na poziomie od 3 do 7 t/ha. Okoliczne skupy jeszcze nie przyjmują ziarna.

W powiecie kaliskim plon jęczmienia wyniósł od 4 do 6 t/ha, a cena skupu 600 zł/t.

Natomiast rolnicy z powiatu pleszewskiego odnotowali skup na poziomie od 4 do 9 t/ha. Jego cena kształtuje się w granicach od 600 do 630 zł/t.

W powiecie kępińskim zebrany plon kształtował się na poziomie o 4 do 6 t/ha, a cena skupu oscylowała w granicach 580 zł/t.

Żniwa trwają już również w powiecie ostrzeszowskim, gdzie wydajność jest niska i wynosi od 4 do 5 t/ha.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: WIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 21:48