Danuta Hądzlik, prezes zarządu Poznańskiej Hodowli Roślin ze złotym medalem dla pszenicy ozmiej EssaPHR
StoryEditorTargi Polagra Premiery

Targi Polagra Premiery: Poznańska Hodowla Roślin z 3 medalami

24.02.2024., 13:00h
W tegorocznej edycji targów Polagra Premiery w kategorii "Rośliny" przyznanych zostało 13 złotych medali MTP i niedawno opisywaliśmy cechy nagrodzonych odmian. Aż trzy medale zdobyły odmiany Poznańskiej Hodowli Roślin.

Odmiany z Poznańskiej Hodowli Roślin

Duże uznanie dla hodowców za te wyjątkowe osiągnięcia. Medale są dużym wyróżnieniem, a miarą postępu hodowlanego są też ilości odmian zgłaszanych do badań urzędowych COBORU i odmian rejestrowanych.

Przypomnę, że w ub.r. w najważniejszym gatunku roślin rolniczych, tj. w pszenicy ozimej zwyczajnej wpisano do Krajowego rejestru aż cztery nowe odmiany z Poznańskiej Hodowli Roślin:

  • Essa,
  • Iskra,
  • Ostoja,
  • Persona.
image

Danuta Hądzlik, prezes zarządu Poznańskiej Hodowli Roślin ze złotym medalem dla pszenicy ozmiej Essa

FOTO: PHR

Ta pierwsza zdobyła właśnie złoty medal. Otrzymał go także groch siewny jadalny Jowisz i łubin biały Kulig.

– Jako Poznańska Hodowla Roślin jesteśmy niezmiernie dumni z ogromnego sukcesu, który odnieśliśmy na tegorocznych Targach Polagra Premiery 2024. Zdobyliśmy 3 złote medale w ramach prestiżowej grupy MTP, potwierdzając tym samym wysoką jakość produktów PHR oraz zaangażowanie w innowacyjne rozwiązania, które są nieustannie naszym celem – mówi Danuta Hądzlik, prezes zarządu Poznańskiej Hodowli Roślin

image

Statuetki złote medale 2024 dla odmian: pszenica ozima Essa, groch siewny Jowisz, łubin biały Kulig

FOTO: PHR

Pszenica, Łubin i groch z PHR

Pszenica ozima Essa to najlepiej plonująca pszenica jakościowa w Polsce. Wyróżnia ją wyjątkowo wysoki i stabilny plon w różnych warunkach środowiskowo-klimatycznych. Jest najlepiej plonującą odmianą w badaniach rejestrowych COBORU z 2023 roku, o czym świadczy uzyskany wynik 108% wzorca na obu poziomach agrotechnicznych w całym kraju.

Łubin biały Kulig ma bardzo dobre walory paszowe. Wyróżnia się bardzo wysoką zawartością białka (37%) i tłuszczu surowego (12%) oraz niską zawartością alkaloidów. Cechą szczególnie ważną tej odmiany łubinu białego i poszukiwaną jest jego jest bardzo wysoka odporność na fuzaryjne więdnięcie i antraknozę.

Groch siewny jadalny Jowisz ceniony jest za wysoki potencjał plonowania w zmiennych warunkach klimatycznych i glebowych! Co ważne, ma podwyższoną tolerancję na pękanie strąków, co wpływa na zmniejszenie strat podczas zbioru oraz jest szczególnie ważne w warunkach suszy i przy opóźnionym terminie siewu.

image
TARGI ROLNICZE

Jesteś producentem mleka? Musisz przyjechać na Forum Mleko pod Łomżą

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 14:00