StoryEditorWiadomości rolnicze

Ziemniaki dłużej chronione dzięki większej dawce Mospilan 20 SP

21.06.2021., 08:06h
Firma Sumi Agro Poland 10 maja 2021 roku, na mocy decyzji MRiRW, wprowadziła zmianę w etykiecie insektycydu Mospilan 20 SP polegającą na zwiększeniu maksymalnej dawki stosowanej w uprawie ziemniaka. Zwiększenie maksymalnej dawki oznacza jeszcze dłuższy okres ochrony plantacji ziemniaczanych przed stonką.

Stonka ziemniaczana to jeden z najgroźniejszych szkodników w uprawie ziemniaka. Dynamicznie się rozprzestrzenia, a w czasie rozrodu składa jaja w dużych skupiskach, zyskując tym samym przytłaczającą liczebność. Chrząszcze stonki są mobilne i niezwykle aktywne. Zachęcone podwyższoną temperaturą powietrza (20–25°C), przelatują na duże odległości zasiedlając nowe plantacje w promieniu wielu kilometrów. Stonka jest w stanie całkowicie zniszczyć plantacje – żarłoczne są i larwy, i dorosłe osobniki zjadające nadziemne części roślin. Wówczas na polu zostają tylko łodygi i ogonki liściowe (tzw. gołożery).

Dlaczego zwiększono dopuszczalną dawkę Mospilanu?

Spośród insektycydów przeciwko stonce od lat popularnością cieszy się Mospilan 20 SP. Teraz, po zmianie rejestracji, maksymalna dawka stosowania insektycydu w uprawie ziemniaka została podwyższona do 0,12 kg/ha. Zmiana ta jest uwarunkowana kilkoma czynnikami:

  •  przede wszystkim sygnalizowanymi przez rolników nasilającymi się problemami ze zwalczaniem stonki,
  • zmianami klimatycznymi wpływającymi na jej fizjologię,
  • wycofaniem zapraw insektycydowych oraz
  • coraz mniejszą liczbą dostępnych substancji czynnych do zwalczania tego szkodnika.

Kiedy najlepiej zastosować Mospilan?

Mospilan 20 SP zyskał wielu zwolenników. Wynika to przede wszystkim z jego wygodnej i bezpiecznej formy woreczków wodnorozpuszczalnych – mówi Urszula Filipecka, dyrektor marketingu w firmie Sumi Agro Poland. – Jeżeli chodzi o uprawę ziemniaka, ochronę przeciwko stonce należy rozpocząć odpowiednio wcześnie. Najlepszym momentem na zastosowanie Mospilanu jest okres masowego składania jaj i wylęgania się larw pierwszego pokolenia. Niezbędne są więc staranne lustracje, które należy prowadzić już od momentu pojawienia się części zielonych ziemniaka. Takie działania mają na celu zapobiegnie namnożeniu się szkodnika i dotyczą nie tylko Mospilanu, ale każdego stosowanego insektycydu. Warto również wiedzieć, że szkodnik wychodzi z gleby nieregularnie, więc zwykle jeden zabieg insektycydowy jest niewystarczający. Należy wówczas wykonać sekwencję zabiegów stosując produkty zawierające różne substancje czynne. Takie działanie zagwarantuje nam najlepszy efekt. Zastosowanie nowej, wyższej dawki Mospilanu 20 SP (0,12 kg/ha) zapewnia dłuższy okres ochrony plantacji przed szkodnikiem, który co roku sprawia duże kłopoty w uprawie ziemniaka.

 

Marek Kalinowski

Za informacją Sumi Agro Poland
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 17:20