Środki do stosowania w uprawach ekologicznych ziemniaka najskuteczniej ograniczają stonkę ziemniaczaną przy stosowaniu na najmłodsze stadia rozwojowe larwMarek Kalinowski
StoryEditor

Jakie środki sprawdzą się w zwalczaniu stonki w ekologicznych uprawach ziemniaków?

05.06.2023., 13:00h
Ostatnio pisaliśmy o biologii rozwoju i szkodliwości stonki ziemniaczanej. Duże szkody w ziemniakach wyrządzają chrząszcze zimowe, a te największe, najstarsze pokolenia larw – L3 i L4.

Zwykle co najmniej jeden zabieg ochronny jest standardem w zwalczaniu stonki, ale jak informowaliśmy, poza skutecznymi insektycydami są środki biologiczne. A zatem, w produkcji ekologicznej ziemniaków też da się skutecznie ograniczać stonkę ziemniaczaną. Czym? Rejestrację w uprawie ekologicznej ziemniaków do zwalczania stonki ziemniaczanej mają (wg ministerialnej wyszukiwarki środków ochrony roślin) m.in. preparaty: Glower 240 SC, Max Spin, NeemAzal-T/S, Picador 240 CS, Spinosad Max, SpinTor i Spruzit Koncentrat Na Szkodniki.

Kiedy stonka najbardziej zagraża ziemniakom?

Stonka najsilniej zagraża ziemniakom od początku czerwca do końca sierpnia, kiedy trwa okres składania jaj. Zabieg chemiczny powinien być wykonany na pokolenia larw wyrządzające duże szkody i jednocześnie łatwe do zwalczenia (wrażliwe), czyli larwy L2 i L3. Wybierając insektycydy do ochrony ziemniaka jadalnego, a szczególnie odmian bardzo wczesnych i wczesnych, należy zwrócić uwagę na długość okresu karencji.

Na późnych odmianach ziemniaka w przypadku licznego wylotu chrząszczy pokolenia letniego konieczny bywa uzupełniający zabieg ochronny. Rejestrację do zwalczania stonki w ziemniakach ma kilkadziesiąt insektycydów zawierających takie substancje czynne, jak: acetamipryd, cypermetryna, chlorantraniliprol, lambda-cyhalotryna, cyjanotraniliprol i deltametryna.

Preparaty ekologiczne na stonkę są bardzo skuteczne

Zarejestrowane w uprawie ekologicznej produkty do zwalczania stonki wg badań i doświadczeń powodują ok. 80% spadek żerowania szkodnika w stosunku do kontroli.

NeemAzal-T/S zawiera azadyrachtynę A i zalecany jest do stosowania w czasie obecności w uprawie larw pierwszych stadiów rozwojowych od L1 do L3. Środek na roślinie wykazuje działanie wgłębne, a na zwalczanych organizmach żołądkowe i można stosować go w ziemniakach maksymalnie dwa razy w sezonie. Aktywność owada ustaje w ciągu kilku godzin po spożyciu. Formy larwalne zaprzestają żerowania i zatrzymuje się ich rozwój, co ostatecznie po kilku dniach prowadzi do ich śmierci. Formy dorosłe zaprzestają żerowania, ograniczona jest ich płodność oraz w mniejszym stopniu śmiertelność.

Preparaty: Glower 240 SC, Picador 240 CS, SpinTor 240 SC, Spinosad Max i Max Spin zawierające spinosad zaleca się stosować na najmłodsze stadia rozwojowe larw. Wyższe z zalecanych w etykietach dawek należy stosować w przypadku dużej liczebności szkodnika, na wyższe stadia rozwojowe larw i w przypadku bujnej naci ziemniaczanej. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, zabieg można powtórzyć (zależnie od środka maksymalnie 3 razy w sezonie) w odstępie 14 dni.

Spruzit Koncentrat na Szkodniki EC zawiera substancję z grupy naturalnych pyretryn (działa na szkodniki paraliżująco) oraz olej rzepakowy (tworzy na powierzchni ciała szkodnika film prowadzący do uduszenia się owadów). Producent zaleca wykonanie zabiegu po zauważeniu szkodnika lub pierwszych objawów żerowania.

image

Środki do stosowania w uprawach ekologicznych ziemniaka najskuteczniej ograniczają stonkę ziemniaczaną przy stosowaniu na najmłodsze stadia rozwojowe larw

FOTO: Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 23/2023 na str. 21. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 09:49