Ceny ziemniakówJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorZiemniaki

Młode ziemniaki z Polski muszą konkurować z importowanymi. Jakie ceny na giełdach?

20.05.2024., 12:00h
Na giełdach warzywnych są już dostępne odmiany wczesnych i młodych ziemniaków. W sprzedaży nadal znajdują się również te z ubiegłorocznego zbioru. Ile kosztują?

Ile kosztują ziemniaki z ubiegłorocznego zbioru?

Jak informuje ekspert rynku hurtowego Maciej Kmera, aktualnie w sprzedaży nadal znajdują się ziemniaki z ubiegłorocznego zbioru zarówno z Polski, jak i zza granicy.

– Aktualnie na giełdzie są dostępne ziemniaki z ubiegłorocznego zbioru belgijskie i holenderskie w cenie ok. 35 – 40 zł za worek 15 kg. Kupujący wybierają najczęściej odmiany kremowe. Oczywiście są również dostępne ziemniaki krajowe z ubiegłorocznego zbioru, ale jest ich już niewiele i raczej nie cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na pogarszającą się jakość. Tutaj najpopularniejszy i najczęściej poszukiwany jest sifra, noya i catania. Występuje również irga, która jest najbardziej popularna w okolicach Warszawy ze względu na biały miąższ i jest nieco droższa, bo kosztuje ok. 35 zł za worek, ale jest jej mało – tłumaczy Maciej Kmera.

Ile kosztują ziemniaki z tegorocznego zbioru?

Z informacji przekazanych przez Kmerę wynika, że w sprzedaży znajdują się już również ziemniaki młode pochodzące zza granicy oraz krajowe.

Dostępne są również młode ziemniaki importowane z kilku państw: Egiptu, Cypru, Grecji, Majorki i Rumunii. Kosztują one od 3,5 do 4,00 zł/kg młodych ziemniaków.

– Są już dostępne młode, polskie ziemniaki z żółtym miąższem, czyli riviera, melodia i arow one kosztują od 3,5 do 4,00 zł. Jest dostępna również irga, której cena, jeśli jest myta, dochodzi do 5 zł/kg. To wszystko zależy od podaży w danej chwili. Czasami jest jej dużo, jest umyta przez rolnika i wtedy nie ma za bardzo co wybrzydzać z ceną, bo umyty ziemniak bardzo szybko traci na jakości. Na razie rynek jest niestabilny, bo to są dopiero początki młodego ziemniaka – podsumowuje Kmera.

Ekspert dodał również, że pogoda nie jest łaskawa dla rolników z Mazowsza, których uprawy zostały nawodnione przez deszcz miesiąc temu. Większość z nich, a w szczególności plantatorzy warzyw, muszą bez przerw wspomagać się deszczowniami.

Jakie są ceny ziemniaków na giełdach w Polsce?

Za ziemniaki ubiegłoroczne z importu na Rynku Hurtowym Bronisze 20 maja br.  zapłacimy od 2,70 do 2,85 zł/kg, natomiast za ziemniaki młode od 3,55 do 4,25 zł/kg.

W przypadku warzyw krajowych cena ziemniaków ubiegłorocznych ogólnie waha się od 1,85 do 2,40 zł/kg. Za młode ziemniaki zapłacimy od 3,50 do 4,50 zł/kg.

W przypadku wymienianej przez Kmerę odmiany Irga, za ubiegłoroczną zapłacimy od 2,20 do 2,75 zł/kg. Za młodą irgę trzeba zapłacić od 4,50 do 6,00 zł.

Na Wielkopolskiej Gildzie Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu za krajowe ziemniaki z ubiegłego roku 20 maja br. trzeba zapłacić od 28 do 33 zł/15 kg worek. Natomiast młode ziemniaki z Polski są sprzedawane w cenie od 33 do 25 zł/5 kg worek.

Na tej giełdzie są dostępne również ziemniaki młode z importu, których koszt zakupu waha się od 65 do 75 zł/kg.

Na rynku w Elizówce za kilogram ubiegłorocznych ziemniaków krajowych 14 maja br. należy zapłacić od 2,00 do 2,34 zł/kg.

Natomiast koszt zakupu młodych ziemniaków z importu wynosi od 4,00 do 4,80 zł/kg.

Na Giełdzie Kaliskiej 20 maja br. dostępne są na razie ubiegłoroczne ziemniaki krajowe, których cena wynosi 36 zł/15 kg worek. Natomiast za krajowe ziemniaki młode należy zapłacić 55 zł/15 kg worek.

Na tej giełdzie w dniu pisania artykułu nie były dostępne ziemniaki ubiegłoroczne z importu i młode z importu.

W Kompleksie Handlowym Rybitwy za ziemniaki polskie młode 20 maja br. zapłacimy od 6,00 do 8,00 zł/kg. Koszt zakupu ubiegłorocznych ziemniaków z Polski waha się od 1,60 do 2,50 zł/kg.

Natomiast za ziemniaki młode z importu zapłacimy od 4,00 do 7,00 zł/kg.

W Podlaskim Centrum Rolno-Towarowym za kilogram ziemniaków 16 maja br. zapłacimy 2,60 zł.

Natomiast kosztu zakupu ziemniaków młodych z Cypru jest równy 4,80 zł/kg.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe, Kompleks Handlowy Rybitwy, Giełda Kaliska, Rynek w Elizówce, Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu, Rynek Hurtowy Bronisze

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 14:33