StoryEditorOgród

Zimowe odmiany jabłoni - jakie są najlepsze do uprawy?

03.02.2023., 10:02h
Krajowy Rejestr Odmian zawiera sporą liczbę zimowych odmian jabłoni. Są one także bardzo różnorodne. To co je wyróżnia i łączy to wysoka wartość przetwórcza i przechowalnicza.  

Jabłka są popularnymi owocami

Statystyki mówią, że jabłka to najchętniej i najliczniej uprawiane owoce na całym świecie. Ponadto wyróżniają się licznymi odmianami i możliwościami zastosowania, chociaż wiele z nich jest przeznaczonych tylko do konkretnego celu, np. deserowe do spożycia albo odmiany do celów przetwórczych. Tym drugim cechują się owoce odmian jabłoni zimowych, które są nie tylko słodkie, ale sprawdzają się jako składnik dżemów i soków. 

Większość jabłek, które możesz kupić w sklepie wiosną, to odmiany zimowe. Są one cenne ze względu na ich wysoką wartość przetwórczą oraz możliwie długi czas przechowywania. 

Producenci jabłek dzielą je pod względem miąższu - głownie jako słodkie, kwaśne, czy też słodko-kwaśne. Bez względu na ich docelowe przeznaczenie i rodzaj miąższu mają, jabłka cieszą się ogromną popularnością na każdym kontynencie.

Co odróżnia jabłonie zimowe od innych odmian?

Przede wszystkim jabłka zimowe są bardzo twarde, mają grubą skórkę i są odporne na obijanie podczas spadania z drzew.

Owoce zebrane w listopadzie czy grudniu do jedzenia nadają się później, więc są przechowywane przez kilka miesięcy w chłodnym i ciemnym miejscu. Wówczas spokojnie dojrzewają.

Odmiany zimowe można bez problemu posadzić w ogrodzie czy na działce, ich plony są obfite. Istotny jest czas zbioru i ich przechowywanie w odpowiednim miejscu, np. piwnicy bądź komórce, do której nie dostaje się słońce.

Jakie odmiany zimowe są polecane?

Zimowe odmiany jabłoni to np.

  • Alwa --> polska odmiana o silnym wzroście, wytrzymała na mróz i średnio wrażliwa na choroby. Wykształca dość duże, kuliste bądź kulistostożkowate owoce o skórce pokrytej rozmytym, karminowoczerwonym rumieńcem. Jabłka dojrzewają w połowie października i przechowują się do lutego.
  • Cortland --> odmiana amerykańska, popularna w Polsce ze względu na wysoką odporność na mróz, jest jednak dość wrażliwa na parcha i mączniaka. Plonuje umiarkowanie, ale niezawodnie, a jej kulistospłaszczone jabłka pokryte jasnozieloną skórką są bardzo smaczne. Dojrzewają w pierwszej połowie października i dobrze przechowują się do lutego.
  • Freedom --> parchoodporna odmiana amerykańska, średnio wytrzymała na mróz i mało wrażliwa na inne choroby jabłoni. Plonuje niezbyt obficie. Rodzi kulistostożkowate owoce średniej wielkości, o skórce pokrytej karminowym rumieńcem. Jabłka dojrzewają na przełomie września i października i przechowują się do stycznia.
  • Gala --> silnie rosnąca odmiana wyselekcjonowana w Nowej Zelandii. Jest mało wytrzymała na mróz i średnio wrażliwa na choroby. Wykształca owoce średniej wielkości, pokryte żółtą skórką z jasnoczerwonym rumieńcem. W młodym wieku drzewa są bardzo plenne, starsze okazy natomiast wymagają przerzedzania zawiązków. Jabłka osiągają dojrzałość zbiorczą w drugiej dekadzie października i przechowują się do grudnia.

Wszystkie omawiane drzewa mają jedną wspólną cechę, którą jest długie dojrzewanie.  Zimowe odmiany jabłek potrzebują czasu, żeby osiągnąć dojrzałość konsumpcyjną. Dzięki takiemu procesowi stają się one znacznie smaczniejsze, ale też lepiej nadają się na przetworzenie czy suszenie. Większość wymienionych jabłoni jest odmianą deserową. Jabłka można wykorzystać do wielu potraw i napoi. Idealnie nadają się też do ciast czy lodów.

oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. wrzesień 2023 12:10