Nowe odmiany kukurydzy na ziarno i kiszonkę
W ofercie znalazło się sześć odmian ziarnowych, reprezentujących różne grupy wczesności i dostosowane do zróżnicowanych warunków glebowych, a także jedna nowość kiszonkowa. Nowe propozycje łączą w sobie wysoki potencjał plonowania, stabilność, zdrowotność oraz wiele innych cech, które były szczególnie istotne w sezonie 2025.
- LID 2214C jest pierwszą z rekomendowanych nowości. To odmiana zarejestrowana w 2025 roku przez COBORU. Ta ziarnówka o FAO 240, łączy zalety grupy wczesnej i średnio wczesnej. Ceniona jest za bardzo wysoki potencjał plonowania i uniwersalność uprawy – dobrze plonuje zarówno na stanowiskach lepszych, jak i słabszych, mozaikowatych i piaszczystych.
- P8660 to nowa propozycja w segmencie odmian średnio wczesnych, osiągająca w badaniach COBORU 106% wzorca w plonowaniu, a przy tym charakteryzująca się wyjątkowo niską wilgotnością ziarna podczas zbioru. Odmiana ma idealną korelację między wysokim potencjałem plonowania, a bardzo dobrym tempem oddawania wody z ziarna w końcowym etapie wegetacji. Ma to niebagatelne znaczenie w bieżącym sezonie.
- RGT Alpixx z hodowli RAGT to trzecia średnio wczesna odmiana o FAO 240–250, o ziarnie typu dent/flint, łącząca wysoki potencjał plonowania denta z wczesnym wigorem flinta i bardzo stabilnym plonowaniem na różnych stanowiskach. Dobry start wiosenny był cenny w bieżącym sezonie. W tej odmianie ta i inne cechy są bardzo dobrze zbalansowane.
- KWS Exceptio o (FAO 260) to pierwsza z trzech propozycji w grupie średnio późnej. To typowy dent o bardzo dobrej zdolności oddawania wody, wybitnej odporności na wyleganie i niezwykle wysokim potencjale plonowania.
- P9279 o (FAO 270) to typowy amerykański dent o świetnym dry downie, doskonałej zdrowotności i niskiej podatności na fuzariozy, polecany do upraw w Polsce Centralnej i Południowej.
- LID 4111C o (FAO 280–290) jest francuskim mieszańcem o genetyce tropical dent, wybitnym potencjale plonowania i bardzo dobrej adaptacji do różnych stanowisk, rekomendowany szczególnie dla południowych regionów kraju.
- RGT Deixxel o (FAO 240–250) to nowość w segmencie odmian kiszonkowych. Ta średnio wczesna, uniwersalna odmiana z hodowli RAGT, wyróżnia się wysokim i stabilnym plonem suchej masy oraz dużym udziałem kolb w plonie. Dzięki zrównoważonemu stosunkowi suchej i świeżej masy zapewnia kiszonkę o wysokiej wartości energetycznej, idealną dla produkcji mleka i mięsa.
Marek Kalinowski
