StoryEditorPieniądze dla rolnika

100 tys. zł dotacji na modernizację gospodarstw – ostatnia szansa

27.01.2021., 17:01h
Tylko do 28 stycznia 2021 roku rolnicy mogą składać wnioski do ARiMR na dotacje PROW na nawadnianie. Kto i na jakich zasadach może otrzymać 100 tys. złotych? Na co rolnik może wydać pieniądze?

100 tysięcy złotych dotacji na modernizację gospodarstw rolnych na nawadnianie

Maksymalna kwota dotacji z PROW na "Modernizację gospodarstw rolnych – w obszarze nawadnianie gospodarstw"  wynosi 100 tys. zł przy czym refundacji podlega 50% kosztów poniesionych na inwestycję. Dla młodego rolnika refundacja jest wyższa i wynosi 60 procent. Są też obostrzenia wynikające z minimalnego wkładu, jaki rolnik musi ponieść z własnej kieszeni – nie może być on niższy, jak 15 tysięcy złotych.

Kto może starać się o dotację na nawadnianie?

O dotację na inwestycje w nawadnianie może się starać każdy rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni od 1 do 300 ha, który w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku wykazał przychód w wysokości co najmniej 5 tys. zł.

Ponadto niezbędnym będzie posiadanie wpisu do krajowego systemu producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz wniosków o przyznanie płatności.

Na co rolnik może przeznaczyć dotacje PROW?

Dofinansowanie można otrzymać m.in. na:

  • budowę studni i zbiorników;
  • zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody,
  • zakup instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

W jakiś sposób składać wnioski?

Agencja zachęca do składania wniosków za pomocą formy elektronicznej, ale wypełniony wniosek można dostarczyć również osobiście lub za pomocą tradycyjnej poczty.
Wnioski na modernizację gospodarstw rolnych w obszarze nawadniania należy złożyć do 28 stycznia w biurze powiatowym lub oddziale regionalnym ARiMR.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 14:29