StoryEditorWiadomości rolnicze

1000 euro i tytuł Rolnika Roku. Co zrobić, aby je zdobyć?

14.03.2023., 11:03h
Jesteś rolnikiem/rolniczką i bliskie są Tobie zagadnienia związane z ochroną wód przez substancjami biogennymi? Weź udział w kolejnej edycji konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego, którego organizatorem jest fundacja WWF Polska. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne!  

Ograniczyć eutrofizację Morza Bałtyckiego i wyróżnić rolników świadomych tej trudnej sytuacji

W konkursie mogą wziąć udział rolnicy z całej Polski, zarówno Ci którzy prowadzą gospodarstwa rodzinnie, indywidualne, przedsiębiorstwa rolne, którzy czerpią dochody z produkcji konwencjonalnej lub ekologicznej.

Celem Konkursu jest promocja praktyk przyjaznych środowisku morskiemu poprzez ograniczenie odpływu substancji biogennych, czyli związków azotu i fosforu do wód, które powodują eutrofizację, czyli zarastanie Bałtyku. Zgłoszenia będą przyjmowane do 23 kwietnia 2023 r.

W jaki sposób zahamować zamieranie Bałtyku?

Morze Bałtyckie umiera z wielu powodów, ale substancje biogenne, które spływają wodami gruntowymi i rzekami są jedna z tego przyczyn. Aby ten proces ograniczyć, jednym z działań jest ograniczenie spływu do Bałtyku związków azotu i fosforu, które są składowymi nawozów rolniczych.

Na szczęście coraz większa liczba ludzi, w tym rolników, jest tego świadomych. Już teraz wiele gospodarstw podejmuje działania i zmierza w kierunku rolnictwa przyjaznego środowisku. WWF to docenia, dlatego konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego jest odzwierciedleniem tejże świadomości.

Każde aktywne działanie, które redukuje ilość przenikających do wód zanieczyszczeń, zwiększają szanse na ograniczenie eutrofizacji, prowadzącej nie tylko do powiększania zasięgu pustyń tlenowych, ale także do zamykania kąpielisk z powodu zakwitów sinic.

Jakie korzyści wynikają z zastosowania praktyk rolnych przyjaznych dla Bałtyku?

Erozja i degradacja gleb są niestety powszechnymi problemami europejskiego rolnictwa. Jeśli w glebie brakuje próchnicy, ryzyko odpływu substancji odżywczych do pobliskich wód wzrasta.

Można na to negatywne zjawisko realnie wpłynąć wdrażając te 12 praktyk skutecznie ograniczających odpływ substancji biogennych. Takie działania to także dodatkowe korzyści dla środowiska, bioróżnorodności i łagodzenia skutków zmiany klimatu.

Chodzi o takie działania jak:

1. Utrzymywanie całorocznej okrywy roślinnej
2. Ochrona struktury gruzełkowatej gleby
3. Użycie międzyplonów ze szczególnym uwzględnieniem roślin głęboko korzeniących się oraz bobowatych
4. Dodawanie materii organicznej do gleby
5. Utrzymywanie stref buforowych
6. Oczyszczalnie hydrofitowe
7. Gospodarowanie wodami
8. Zrównoważone nawożenie
9. Stosowanie nawozów w odpowiednim terminie
10. Używanie technik doglebowego wprowadzania nawozów naturalnych
11. Zastosowanie obornika w produkcji roślinnej
12. Zastosowanie metod rolnictwa precyzyjnego

Jeden z laureatów konkursu z 2021 roku Patryk Kokociński, podkreśla, że takiego typu działania pozwalają ograniczyć zapotrzebowania na nawozy sztuczne nawet o ok. 70% w skali całego gospodarstwa. Zatem to szeroko pojęta oszczędność (w tym finansowa), która przekłada się również na przykład na ograniczenie emisji odorów z dużego gospodarstwo w centrum miejscowości bez narażania się na skargi sąsiadów. W innym przypadku retencja korytowa prowadzona w gospodarstwie od 2018 roku pozwoliła bez szwanku przetrwać dotkliwe susze nękające region.

Co Uczestnicy mogą zyskać dzięki udziałowi Konkursu? Jakie są zasady uczestnictwa?

Za I miejsce przewidywana nagroda wynosi 1000 euro, za II miejsce – 500 euro, za III miejsce – 300 euro.

Nagroda została ufundowana w 2009 r. przez WWF w ramach Programu na rzecz ochrony Ekoregionu Morza Bałtyckiego. Do tej pory już ponad 70 rolników i rolniczek zostało wyróżnionych za stosowanie w rolnictwie innowacyjnych praktyk przyjaznych środowisku morskiemu – wejdź na stronę WWF Polska i dołącz do nich! Formularze można podsyłać do 23 kwietnia 2023 r. Patronat nad konkursem objęło Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Koalicji Żywa Ziemia.

Warunkiem nominacji do udziału w konkursie są:

1. Prowadzenie działalności w obrębie zlewiska Morza Bałtyckiego. Terytorium Polski w 99,7% znajduje się w zlewisku Bałtyku.
2. Eutrofizacja to negatywne w skutkach przeżyźnienie wód. Jej efektem jest powstawanie tzw. martwych stref, czyli obszarów wód o zawartości tlenu zbyt niskiej, by mogły w nim przeżyć organizmy oddychające tlenem.

Zachęcamy do zapoznania się z tematem konkursu w poniższym filmiku:

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie WWF
fot. pixabay

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 02:15