StoryEditorwypadki

2 makabryczne wypadki pod Kościerzyną. Maszyna wciągnęła rolnika. Zginął na miejscu

04.06.2021., 19:06h
Pod Kościerzyną (woj. pomorskie) doszło do dwóch wypadków z udziałem rolników i to w odstępie jednego dnia. W pierwszym, pod Nową Karczmą rolnik został ciężko ranny w głowę. Pod Dziemianami rolnik zginął wciągnięty przez zgrabiarkę karuzelową do siana.

Kościerzyna: w wypadku pod Dziemianami zginął rolnik, którego wciągnęła zgrabiarka do siana

W czwartek 3 czerwca 2021 roku po godz. 15.00 na jednym z pół pod Dziemianami (powiat kościerski, woj. pomorskie) doszło do koszmarnego wypadku podczas prac przy zbiorze siana. Jak ustalili wstępnie policjanci pracujący na miejscu tragedii, 61-letni rolnik prawdopodobnie podszedł zbyt blisko pracującej zgrabiarki karuzelowej, która pochwyciła jego ubranie a następnie wciągnęła mężczyznę do środka.

61-latek doznał wielu obrażeń i pomimo szybko podjętej przez mundurowych reanimacji nie udało się przywrócić jego funkcji życiowych. Mężczyzna zmarł na miejscu.

Jakby tego było mało, to maszynę rolniczą obsługiwał 35-letni syn zmarłego rolnika. Obecnie policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku rolnika.

 

Na polu pod Starym Barkoczynem rolnik został ranny w głowę

Z kolei dzień wcześniej, w środę 2 czerwca około godz. 19.00 na polu pod Starym Barkoczynem (gmina Nowa Karczma) doszło do innego wypadku z udziałem rolnika. W polu pracowało małżeństwo 49-letnia kobieta jeździła ciągnikiem z doczepionym przetrząsaczem do siana, a jej 52-letnie mąż szedł obok maszyny. W pewnym momencie rolnik miał poślizgnąć się i uderzył z całym impetem o maszynę. 52-letni rolnik doznał poważnych obrażeń twarzy. Śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został zabrany do szpitala.

 

Apel do rolników o zachowanie ostrożności podczas prac w gospodarstwie

Jak widać chociażby na podstawie tych dwóch dramatycznych zdarzeń, o wypadek w rolnictwie nie jest trudno. Zwłaszcza w okresie intensywnych prac polowych, kiedy to często ze względu na aurę, rolnikom towarzyszy pośpiech i stres. Dlatego wspólnie z policją apelujemy o zachowanie ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Może to uchronić nas nawet przed śmiercią.

Oto poniżej krótkie przypomnienie najważniejszych zasad dotyczących pracy w rolnictwie:

  • nie pracuj w gospodarstwie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
  • nie kieruj ciągnikiem i maszynami rolniczymi będąc nietrzeźwym,
  • nie pozwalaj innym osobom pod wpływem alkoholu lub bez stosowanych uprawnień na prowadzenie maszyn rolniczych,
  • zaplanuj prac w taki sposób, aby uwzględnić przerwy na odpoczynek,
  • nie przewoź nikogo na wozach i przyczepach,
  • nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych, ponieważ ruchome części maszyn mogą łatwo wciągnąć kończynę lub ubranie,
  • warto nosić odpowiednie obuwie, które będzie chronić nogi przed urazami.

– Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Należy pamiętać, że młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie i powinni wykonywać tylko drobne prace w ramach pomocy, zawsze pod okiem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych – przestrzega st. asp. Piotr Kwidzyński, oficer prasowy KPP w Kościerzynie.

Paweł Mikos 
Fot. archiwum OSP Myszyniec (zdjęcie poglądowe).

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 13:21