StoryEditorPolska

3 lata więzienia za ubój gospodarczy bez rzeźnika

18.04.2017., 12:04h
Podczas posiedzenia 11 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy zaostrzającej kary za znęcanie się czy zabijanie zwierząt. Część zapisów obejmuje także tzw. ubój gospodarczy. Jeśli zostanie on wykonywany przez rolnika, który nie ma takich kwalifikacji jak rzeźnik, może zostać skazany na 3 lata więzienia.

Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, górna granica kary za zabicie zwierząt i znęcanie się nad nimi zwiększy się z 2 do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem – z 3 do 5 lat. Dodatkowo, w przypadku skazania za przestępstwo przeciwko zwierzętom, sąd będzie musiał obligatoryjnie każdorazowo orzec nawiązkę na cel związany z ochroną zwierząt. Będzie ona wynosiła od 1 tys. do nawet 100 tys. złotych.

– W przypadku uboju zwierzęcia przeprowadzonego w gospodarstwie sąd może orzec karę pozbawienia wolności w przypadku dokonania uboju zwierzęcia bez uprzedniego ogłuszenia przez osobę nieposiadającą wymaganych kwalifikacji lub dokonania uboju zwierzęcia w wysokiej ciąży lub przeprowadzenia czynności związanych z ubojem przy udziale dzieci lub w ich obecności, a także przystąpienia do wytrzewiania, oparzania, zdejmowania skóry, wędzenia i oddzielania części zwierząt przed ustaniem odruchów oddechowych i mięśniowych – wyjaśnia Iwona Chromiak z biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do tej pory sądy mogły za to skazać na 2 lata za kratami, teraz będą to 3 lata pozbawienia wolności. Sąd będzie mógł podwyższyć sankcje – do 5 lat za kratami – w przypadku uznania, że sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem.

Żeby uniknąć kary za ubój w gospodarstwie, zgodnie z prawem musi być on przeprowadzony przez „przyuczonego ubojowca”. Jednak w ustawie o ochronie zwierząt nie zdefiniowano kim jest taka osoba i jakie musi mieć kwalifikacje. Stwierdzono jedynie, że w uboju domowym, czyli poza rzeźnią, zwierzęta kopytne mogą być uśmiercone tylko po uprzednim ogłuszeniu przez przyuczonego ubojowca oraz że uśmiercenie zwierząt może odbywać się wyłącznie w sposób humanitarny polegający na zadawaniu przy tym minimum cierpienia fizycznego i psychicznego.

Kto zatem może dokonać uboju gospodarczego? Zgodnie z rozporządzeniem z 2004 roku „w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt”, ubój w gospodarstwach może być wykonywany wyłącznie przez osoby, które ukończyły 18 lat, mają wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe oraz odbyły praktykę na stanowisku ubojowym pod nadzorem osoby posiadającej udokumentowany 3-letni staż pracy na stanowisku ubojowym. Także osoba przeprowadzająca ubój gospodarczy zwierząt kopytnych musi mieć takie kwalifikacje jak osoba uprawniona do zawodowego uboju. pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 08:39