StoryEditorPolska

40 rocznica Wydarzeń Bydgoskich. Liderzy protestów rolniczych odznaczeni

28.03.2021., 11:03h
– Dzięki temu, że ryzykowaliście wolność i byt swoich rodzin, możemy cieszyć się wolną Polską – mówił prezydent podczas 40. rocznicy strajku rolników w Bydgoszczy. W wyniku protestu powstała rolnicza Solidarność. Kto z uczestników Wydarzeń Bydgoskich został odznaczony?

Protest rolników przeciwko braku rejestracji Solidarności rolniczej

16 marca 1981 roku, podczas trwającego od sierpnia 1980 roku karnawału Solidarności, nielegalna wówczas jeszcze Solidarność chłopska ogłosiła strajk okupacyjny budynku, w którym mieściła się siedziba Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Odbywał się on pod przywództwem Romana Bartoszcze a także Stanisława Mojzesowicza. W ten sposób został wyrażony protest przeciw decyzji komunistycznych władz o braku zgody na rejestrację struktur Związku. Postulaty strajkujących miała ogłosić 19 marca na sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy delegacja Solidarności.

 

Milicja brutalnie spacyfikowała chłopski protest w Bydgoszczy

Chłopskich działaczy nie dopuszczono do głosu a trzech protestujących: Jan Rulewski przewodniczący komitetu założycielskiego NSZZ Solidarność w Bydgoszczy, Mariusz Łabentowicz, członek tego związku i Michał Bartoszcze, aktywista rolniczy zostali wówczas pobici przez interweniujące oddziały milicji.

Brutalna akcja milicyjna, która wstrząsnęła opinią publiczną w całym kraju, spowodowała kryzys polityczny grożący niekontrolowanym wybuchem społecznym, który został ostatecznie zażegnany, m.in. dzięki mediacji hierarchów Kościoła katolickiego. W jej wyniku władze zgodziły się na rejestrację Solidarności rolniczej, co nastąpiło 12 maja 1981 roku.

 

Prezydent i premier uczcili protesty rolników z Bydgoszczy z 1981 roku

19 marca br. przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, w którym 40 lat wcześniej doszło do historycznych wydarzeń, odbyły się uroczystości upamiętniające. Udział w nich wzięli prezydent i premier RP.

Dzięki państwa niezłomnej postawie, dzięki temu, że byliście odważni, dzięki temu, że pragnęliście wolnej Polski ponad wszystko, że ryzykowaliście wolność własną i byt swoich rodzin, my dzisiaj możemy cieszyć się wolną Polską, a moje pokolenie jest tym pierwszym, którego dzieci nie musiały się martwić, czy rodzice wrócą do domu. Moi rodzice nie byli tego pewni – bo rodzice byli na strajkach, bo mogli być aresztowani, bo mogło stać się nawet i najgorsze – mówił w Bydgoszczy prezydent Andrzej Duda. – Dzisiejsze pokolenie nie wyobraża sobie, że Polska mogłaby nie być suwerenna i wolna. To państwu to zawdzięczają. Cześć i chwała bohaterom! Niech żyje Solidarność! – dodał prezydent.

Przed tablicą upamiętniającą bydgoski marzec Andrzej Duda złożył wieniec. Wziął też udział w otwarciu wystawy zdjęć z tamtych czasów. W siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego prezydent wręczył ordery osobom zasłużonym.

 

Lista odznaczonych bohaterów Wydarzeń Bydgoskich z marca 1981 roku

Za zasługi dla Ojczyzny uhonorowani zostali uczestnicy Wydarzeń Bydgoskich:

  • Jan Rulewski – Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski –  w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i publicznej, za działalność na rzecz transformacji ustrojowej w Polsce,
  • Marek Majka – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce,
  • Wojciech Polak – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w pracy naukowo badawczej, dydaktycznej i publicystycznej, za upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii Polski,
  • Jan Sobociński – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce,
  • Franciszek Ziółkowski – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce

 

 Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski senatora Jana Rulewskiego (Fot. KP RP/ Grzegorz Jakubowski)

  • Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski senatora Jana Rulewskiego (Fot. KP RP/ Grzegorz Jakubowski)

 

Tomasz Ślęzak
Fot. Kancelaria Prezydenta RP.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 12:52