StoryEditorPolicja

50 beczek z chemikaliami podrzucone do gospodarstwa pod Środą Wlkp. Doszło do skażenia gleby?

12.01.2021., 17:01h
W Elżbietowie pod Środą Wielkopolską na jednym z pól znaleziono porzuconych 50 beczek z substancjami chemicznymi. Interweniowała straż pożarna, a prokuratura wszczęła śledztwo, aby ustalić kto odpowiada za ten czyn. Z kolei inspektorzy z WIOŚ sprawdzają czy nie doszło do skażenia gleby.

Środa Wielkopolska: w Elżbietowie na polu odkryto beczki z chemikaliami

W miniony poniedziałek na jednym z pół w Elżbietowie (woj. wielkopolskie) znaleziono potencjalnie niebezpieczny dla środowiska ładunek w postaci 50 beczek z nieznaną substancją. Pojemniki miały różną wielkość: od 2 kg do nawet 200 kg.

Znalezisko zaalarmowało specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego z poznańskich Krzesin. Strażacy pobrali próbki do badań, które wstępnie wykazały, że w zbiornikach znajdują się substancje wykorzystywane do produkcji tworzyw sztucznych.

WIOŚ sprawdza, czy doszło do skażenia gleby

Na miejscu pojawili się również inspektorzy z WIOŚ, którzy pobrali próbki gleby z miejsca, w którym znajdowały się pojemniki ze środkiem chemicznym. Próbki przekazane zostały do badań, które mają wykazać, czy i ewentualnie w jaki sposób substancja chemiczna ma wpływ na środowisko.

Prokuratura wszczyna śledztwo

W sprawie znalezionych w Elżbietowie pojemników z chemikaliami Prokuratura Rejonowa w Środzie Wielkopolskiej. Natomiast policja stara się namierzyć sprawców się lub właściciela opuszczonego gruntu. Jeśli się to nie uda, usunięciem chemikaliów z pola będzie musiał zająć się miejscowy samorząd.

Michał Czubak
Fot. A. Majewski / Jarocin112.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 00:19