StoryEditorProtest rolników

50 ciągników blokowało DK15 pod Nowym Miastem Lubawskim

22.10.2020., 10:10h
Podczas środowego protestu rolników przeciwko Piątce dla zwierząt pod Nowym Miastem Lubawskim około 50 ciągników rolniczych blokowało DK 15. Z kolei w Iławie grupa kilkudziesięciu rolników blokował ruch na DK 16. Rolnicy strajkują, ponieważ boją się, że nowe prawo uderzy w ich gospodarstwa.

Rolnicy z powiatu nowomiejskiego protestowali na DK 15

Rolnicy po odśpiewaniu "Roty" wyruszali grupą ok. 50 ciągników z Nowego Miasta Lubawskiego z parkingu przy ul. Mickiewicza w kierunku Lubawy Jednocześnie w ich kierunku ruszyła druga kolumna około 40 ciągników z Lubawy. Wszystkie przejazdy były asekurowane przez policję.
Nie zabrakło transparentów z hasłami odnoszącymi się  do Piątki dla zwierząt, która ma uderzyć w rodzinne gospodarstwa w naszym kraju: ,,Piątka Kaczyńskiego zamorduje rolnika każdego”. Pojawiły się też transparenty z wizerunkami posłów z regionu głosujących za nowelizacją przepisów o ochronie zwierząt z hasłem ,,Zdrajca Polskiej Wsi”.

– Rolnictwo to naczynia połączone. My jako hodowcy loch i prosiąt obawiamy się, że Piątka dla zwierząt to spekulacja obcego kapitału. Gospodarujemy na 30 ha i drastyczna obniżka cen powoduje brak stabilnych warunków – podkreśla Kamil Głębocki, który wpiera ojca w prowadzeniu rodzinnego gospodarstwa pod Nowym Miastem Lubawskim.

Strajk rolników na DK 16

Rolnicy blokowali także drogę krajową nr 16, czyli ul. Ostródzką w Iławie. Protest trwał ok. 5 godzin i polegał na powolnym przechodzeniu grupy rolników z biało-czerwonymi flagami przez przejście dla pieszych. Co jakiś czas przepuszczano pojazdy.

Marcin Konicz

Fot. Marcin Konicz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 12:20