StoryEditorWiadomości rolnicze

AgroUnia: grozi nam głód, bo w Polsce za chwilę zabraknie nawozów

20.07.2022., 14:07h
- Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest zagrożone nie tyle brakiem żywności, ale jej ceną. Wielu osób nie będzie stać na jedzenie, ponieważ zabraknie nawozów – mówi Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii i apeluje o zakaz eksportu nawozów z Polski.

Kołodziejczak: nie będzie nawozów, a żywność zdrożeje jeszcze bardziej

Dziś pod ministerstwem aktywów państwowych Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii poruszył kwestię dostępności nawozów. W jego ocenie za kilka miesięcy może ich w Polsce zabraknąć, podobnie jak teraz brakuje węgla.

Zdaniem Kołodziejczaka przez brak nawozów jeszcze bardziej zdrożeje żywność i "nikogo nie będzie na nią stać".

Dzisiaj spółki Skarbu Państwa działają niefrasobliwie i zamiast nawóz produkowany w Polsce sprzedawać nam - polskim rolnikom- i przeznaczać go na budowanie bezpieczeństwa żywnościowego Polaków, eksportowany jest za granicę. Ceny idą bardzo mocno do góry. Dlatego zaraz sytuacja z nawozami będzie taka sama jak dzisiaj mamy z węglem. A w dalszej konsekwencji, taka sama sytuacja będzie z żywnością – powiedział Michał Kołodziejczak – Dzisiaj nikt nie robi nic, aby to zmienić, choć da się to zrobić.

AgroUnia apeluje o zakaz eksportu nawozów z Polski

Dlatego też AgroUnia wystosowała do wicepremiera Jacka Sasina apel o ograniczenie eksportu nawozów sztucznych do zera, tak, aby przeznaczyć je dla polskich rolników i na budowanie rezerw materiałowych na następny sezon. 

Wśród postulatów zawartych w dokumencie do Jacka Sasina Michał Kołodziejczyk wymienia m.in. problem braku nawozów, problem z dostępnością żywności oraz węgla. Zdaniem Kołodziejczaka koszty żywności przerosną wielu Polaków.

- Winnym temu jest nie tylko Sasin. Henryk Kowalczyk także robi zdecydowanie za mało, nie potrafi stanąć w obronie polskich rolników i produkcji rolnej. Jedynie zajmuje się zaklinaniem rzeczywistości- podkreśla Kołodziejczak.

 

AgroUnia już w zeszłym roku apelowała o magazynowanie nawozów dla polskich rolników

Lider AgroUnii przypomniał także, że już w zeszłym roku w październiku, również pod siedzibą resortu aktywów państwowych wraz z grupą rolników apelował o magazynowanie nawozu. Wtedy ceny nawozów nie były jeszcze wygórowane.

- Niestety, zeszłoroczne prośby nie zostały wysłuchane – polskie nawozy sprzedano za granicę, a cena nawozów od tamtego czasu wzrosła parokrotnie - zaznaczył Kołodziejczak.

W jego ocenie brakiem reakcji wicepremiera Jacka Sasina w sprawie nawozów i węgla powinna zainteresować się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. screen z konferencji

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 16:26