StoryEditorWiadomości rolnicze

AgroUnia kontra minister rolnictwa. Czego Kowalczyk oczekuje od Kołodziejczaka?

02.11.2021., 21:11h
Już jutro dojdzie do długo wyczekiwanego spotkania AgroUnii z ministrem rolnictwa. O czym będą rozmawiać? Czego od Michała Kołodziejczaka oczekuje Henryk Kowalczyk?

Jutro o godz. 15.00 minister rolnictwa Henryk Kowalczyk spotka się z czterema przedstawicielami AgroUnii. Godzinna rozmowa odbędzie się w siedzibie ministerstwa w Warszawie. Jakie tematy będą poruszone? 

- Wytkniemy ministrowi wszystkie problemy, jakie są do rozwiązania w rolnictwie. Damy mu zadania do zrealizowania na już – zapowiedział Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

Poinformował też, że rolnicy z całej Polski nadesłali AgroUnii pytania do ministra rolnictwa, które jutro zostaną mu przekazane. Jest ich ponad 100. Dotyczą m.in. ASF, wysokich cen nawozów, skupu interwencyjnego trzody chlewnej, odbudowy polskiego przetwórstwa żywności, dominacji sieci handlowych czy nadmiernego importu artykułów rolno-spożywczych. Ważną kwestią poruszoną na spotkaniu będzie także wprowadzenie podwójnej ceny na żywność w sklepie.

Kowalczyk: od AgroUnii oczekuję propozycji rozwiązań

Minister Kowalczyk, który był gościem Bogdana Rymanowskiego we wtorkowym "Gościu Wydarzeń" w Polsat News przyznał, że problemy rolników zna doskonale, a od AgroUnii będzie jutro oczekiwał propozycji ich rozwiązania. Zaznaczył, że sam ma pewne pomysły na część problemów, które najbardziej trapią polskich rolników. Wśród nich wymienił walkę z ASF poprzez wzmożoną redukcję pogłowia dzików, roznoszących tę chorobę. 

- Będziemy wprowadzać nowe mechanizmy motywujące do zmniejszenia populacji dzików roznoszących wirusa. Uruchomimy też istotną pomoc finansową dla rolników wdrażających bioasekurację w wysokości zwrotu 80 proc. kosztów – poinformował.

Dodał, że będą także środki finansowe na zapewnienie dochodowości gospodarstwa w momencie zakaz hodowli z powodu ASF oraz rekompensaty za utracone dochody z powodu wprowadzenia strefy czerwonej. 

Dwie ceny na sklepowej półce. „To dobry pomysł”

Minister Kowalczyk skomentował też pomysł AgroUnii, by w sklepach pojawiły się dwie ceny - jedna dla konsumenta, druga wskazująca, ile za dany produkt otrzymał rolnik. Ocenił, że nie na wszystkich towarach da się wprowadzić taką informację, jedynie na nie przetworzonych, typu warzywa i owoce. 

- Ale to dobry pomysł. Konsumenci zobaczą, ile na produkcie zarabiają pośrednicy – ocenił. 

Ułatwienia w sprzedaży bezpośredniej, darmowe piątki i soboty

Kowalczyk zaznaczył też, że zmienią się zasady sprzedaży bezpośredniej produktów przez rolników. Zwiększona zostanie kwota, za którą rolnik może sprzedać własne produkty - z 40 do 100 tys. rocznie. 

- Jest też ustawa, która pozwoli rolnikom sprzedawać bezpłatnie swoje produkty na targowiskach w piątki i soboty. To pomysł Kukiz 15 - powiedział Kowalczyk.

Kołodziejczak: minister nie rozumie problemów polskiego rolnictwa

Po emisji wywiadu Michał Kołodziejczak ocenił, że premier Kowalczyk jednak nie rozumie problemów polskiego rolnictwa.

- Chcemy wiedzieć, jak on sobie wyobraża współpracę ze związkami. Poprzedni ministrowie nie potrafili tego zrobić. Chodzi o to, żeby minister czuł potrzebę rozwiązywania problemów rolników. Nie chcemy już słyszeć, że czegoś się nie da zrobić.  Jest źle i pan minister ma to naprawić – wyjaśnił.

Jutro, tuż po spotkaniu zapytamy Michała Kołodziejczaka o przebieg rozmów z ministrem i ich rezultat. Śledźcie nasz profil na Facebooku, gdzie na żywo będziemy transmitować wypowiedź lidera AgroUnii. 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 07:53