StoryEditorCiągniki rolnicze

Amerykanie chcą kupić fabrykę od Ursusa

12.06.2019., 18:06h
Amerykański producent maszyn rolniczych chce kupić od Ursusa jedną z jego fabryk. Alamo Group przejęłaby nie tylko budynku zakładu Ursusa w Dobrym Mieście, ale także zapasy i własność intelektualną oddziału. 

Ursus negocjuje warunki sprzedaży zakładu w Dobrym Mieście amerykańskiej Alamo Group

We wtorek 11 czerwca 2019 roku władze Ursusa – polskiego producenta ciągników i maszyn rolniczych – poinformowały o podpisaniu listu intencyjnego z Alamo Group Europe. 

Podpisanie dokumentu to początek negocjacji dotyczących sprzedaży fabryki Ursusa w Dobrym Mieście pod Olsztynem w woj. warmińsko-mazurskim. 

Obecnie w fabryce w Dobrym Mieście produkowane są m.in. prasy zwijające (do 700 sztuk rocznie), rozrzutniki do obornika (700 szt.), ładowacze czołowe (400 szt.), przyczepy rolnicze i komunalne (razem ok. 1000 szt.) oraz inne maszyny komunalne. 

Co ciekawe, jeszcze niedawno władze Ursusa informowały, że to właśnie do fabryki pod Olsztynem zostanie przeniesiona z Lublina produkcja najważniejszych dla firmy produktów, czyli ciągników rolniczych o mocy 110 – 150 km. Z obecnie produkowanych maszyn miałaby zostać jedynie produkcja pras zwijających i przyczep. Teraz może się okazać, że te plany są już nieaktualne. 
Więcej o tym tu: "Ursus zamknie fabrykę ciągników w Lublinie

 

Amerykanie mają uzyskać możliwość produkcji maszyn rolniczych w Dobrym Mieście

Rozmowy Ursusa z Alamo Group mają dotyczyć możliwości odkupienia przez amerykańską spółkę zarówno wszystkich nieruchomości wchodzących w skład zakładu w Dobrym Mieście, jak również zapasów, praw własności intelektualnej związanych z dobromiejskimi wyrobami oraz innych istotnych elementów będących integralną częścią działalności prowadzonej w oddziale w Dobrym Mieście”.

Alamo Group Europe jest firmą działającą na rynku europejskim, głównie we Francji i Wielkiej Brytanii, która należy do amerykańskiej Alamo Group z Teksasu. Alamo oferuje m.in. maszyny rolnicze, w tym opryskiwacze, kosiarki i agregaty oraz maszyny do prac leśnych i utrzymania zieleni. Grupa działa od 50 lat i zatrudnia około 3,5 tys. pracowników w 26 zakładach w Ameryce Północnej, Europie, Australii i Brazylii.

Ursus na krawędzi ze stratą 3 mln złotych 

Na początku czerwca 2019 roku zarząd Ursusa przedstawił też wyniki finansowe spółki za I kwartał 2019 roku. Przychody Ursusa wyniosły 19 mln złotych, a koszty własne to 17,5 mln złotych. Co oznacza, że Ursus wypracował marzę na poziomie 1,5 mln złotych. Jest to o tyle istotne, że w 2018 roku marża brutto była ujemna. 

Jednak po uwzględnieniu m.in. kosztów sprzedaży, okazało się, że Ursus w I kwartale miał stratę netto na poziomie 3 mln złotych. Warto też odnotować, że Ursus zredukował koszty ogólnego zarządu o 16% w porównaniu do I kwartału 2018 roku. 

Wyniki za pierwszy kwartał tego roku pokazują, że pierwsze cięcia kosztów i optymalizacja posiadanych zapasów, zwłaszcza produkcji już za nami. Widać też oczekiwany trend na rentowności naszych produktów. Mam nadzieję, że w czerwcu pokażemy kolejne kroki realizacji Planu Restrukturyzacyjnego dotyczące dezinwestycji opisanych w tym planie. To będzie jasny sygnał dla rynku, że spółka powoli ma największy sztorm za sobą i może łapać odpowiedni kurs na kolejny odcinek drogi – wyjaśnia Agnieszka Biała, wiceprezes Ursusa. 

Czy ten kierynek odpowiada wszystkim udziałowcom Ursusa będzie można przekonać się 24 czerwca 2019 roku. Na ten dzień bowiem zwołano Zwyczajne Walne Zgromadzenie Udziałowców. Odbędzie się ono w Dobrym Mieście. Być może po raz ostatni właśnie w tym oddziale. 

 

Problemy innych firm wchodzących w skład grupy Ursus 

Problemy ma nie tylko spółka wchodząca w skład grupy Ursusa i odpowiedzialna  za produkcję ciągników i maszyn rolniczych. 

10 czerwca 2019 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju odrzuciło ofertę Ursus Bus na opracowanie i dostawę typoszeregu innowacyjnych pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego. Mowa tu o ogromnym kontrakcie na podstawę ponad 1000 autobusów elektrycznych do 2023 roku. Wartość całego projektu była oceniania na ponad 2,5 mld złotych. 

Ursus musiał także zdecydować się na otwarcie przyspieszonego postępowania układowego wobec Ursus Dystrybucja, która jest spółką córką. Na takie rozwiązanie zgodził się sąd 31 maja 2019 roku. 

 

Paweł Mikos 
Fot. Przemysław Staniszewski/Archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. wrzesień 2023 15:57