StoryEditorCiekawostki

Bambo – wyjątkowy prosiaczek z woj. warmińsko-mazurskiego

18.01.2021., 13:01h
W gospodarstwie Krystiana Reich pod Nowym Miastem Lubawskim urodził się „Bambo“. I chociaż chowem świń w tym gospodarstwie rolnicy zajmują się od ponad 100 lat, to pierwszy raz w życiu pojawił się prosiak z czarnym umaszczeniem.

Pierwszy czarny prosiaczek od ponad 100 lat istnienia gospodarstwa

W piątek 8 stycznia 2021 rok w gospodarstwie w miejscowości Wonna urodził się wyjątkowy prosiaczek. Wyróżniał się w porównaniu do pozostałych 14 prosiaków z miotu – miał wyższą masę urodzeniową od pozostałych o 0,5 kg oraz jego umaszczenie jest w całości czarne!

Rodzina prowadzi gospodarstwo od 1920 roku i obecnie w prace są zaangażowanie już trzecie (Jan i Janina Reich) i czwarte pokolenie (Krystian Reich i jego partnerka Anna). Od samego początku były tu chowane świnie. Jednak czarny prosiaczek to dla rolników perełka.

– Bambo powstał z połączenia lochy DanBred i knura Pic 410 (nasienie sztuczne). Jest to przypadek naprawdę unikatowy, ponieważ w gospodarstwie nikt takiej barwy u świń nigdy nie pamięta, a hodowano u nas od PBZ i WBP po mieszańcowe – podaje rolnik.

Dodaje także za zarówno locha, jak i knur to także rasy białe świń. 

 Na zdjęciu Bambo jest trzymany przez Liliankę ponad 2-letnią córeczkę gospodarzy, która bardzo uwielbia zwierzęta i jest oczkiem w głowie rodziców.

  • Na zdjęciu Bambo jest trzymany przez Liliankę ponad 2-letnią córeczkę gospodarzy, która bardzo uwielbia zwierzęta i jest oczkiem w głowie rodziców.

 

Masz ciekawe zdjęcie z gospodarstwa rolnego? Prześlij je przez aplikację TPR News

Jeśli Państwo macie także ciekawe zdjęcie ze swojego gospodarstwa, można je wysłać do naszej redakcji przez aplikację TPR News, którą można pobrać na stronie www.tygodnik-rolniczy.pl/TPRNews za darmo.

 

Paweł Mikos
Fot. Krystian Reich.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 05:44