StoryEditorPolska

Ceny prądu w górę. Jak rolnik może się przed tym bronić?

02.01.2020., 19:01h
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził część nowych stawek za prąd. Niektórzy odbiorcy już wiedzą, że zapłaci średnio o 12% więcej za energię elektryczną i mowa tu wyłącznie o gospodarstwach domowych. Gospodarstwa rolne, które korzystają z taryfy dla przedsiębiorstw, zapewne zapłacą jeszcze więcej. Co rolnik może zrobić, aby ograniczyć wydatki na prąd? 

Nowe taryfy oznaczają wzrost cen prądu dla gospodarstw domowych – średnio o 12%

W środę 17 grudnia 2019 roku Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził część nowych stawek za prąd. Nowe taryfy mają zaakceptowane Operator Systemu Przesyłowego (PSE) oraz pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej, tj. PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator oraz innogy Stoen Operator. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził też taryfę na sprzedaż energii dla klientów korzystających z taryfy sprzedawcy z urzędu – Tauron Sprzedaż. 

Pozostali sprzedawcy z urzędu, czyli PGE, Enea oraz Energa, musiały na nowo złożyć wnioski do URE, gdyż dotychczasowe zostały odrzucone. Zdaniem prezesa URE, żądane przez te trzy podmioty wzrosty przychodów ze sprzedaży energii były nie do zaakceptowania. I tak też uczyniły. 30 grudnia 2019 roku URE poinformował, że zatwierdził nowe taryfy dla Enei i Energii

Jak to przekłada się na praktykę? Na całkowity koszt energii elektrycznej składają się koszty sprzedaży oraz koszty dystrybucji. 

Odbiorców energii elektrycznej z taryfy G11: 

  • w przypadku Tauronu zapłacą średnio od 11,4 do...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2023 22:54