StoryEditorPolska

Czy ustawa o rolniczym handlu detalicznym będzie bardziej korzystna dla rolników?

19.04.2018., 16:04h
Mateusz Morawiecki zapewnia, że rolnicy i wieś są jednym z priorytetów polskiego rządu. Premier zapowiedział  przedstawienie programu dla rolników, w tym rozszerzenia działania prawa o rolniczym handlu detalicznym.

W sobotę, 14 kwietnia 2018 roku, podczas konwencji samorządowej  Prawa i Sprawiedliwości  w Warszawie premier Mateusz Morawiecki poświęcił około 2 minuty ze swojego wystąpienia na problemy bezpośrednio dotyczące wsi i rolników. 

Morawiecki: wieś i rolnicy są priorytetem i chcemy wspierać ich postulaty

Premier Mateusz Morawiecki podczas swojego przemówienia do działaczy i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości zauważył, że w Polsce jest wciąż wiele osób, które czują się odrzucone, które próbują zwrócić na siebie uwagę mówiąc „My to też Polska“. 

Dla nas rolnictwo, wieś, rolnicy, są absolutnie kluczowym priorytetem. Chcemy ich słuchać, będziemy wspierać nowe postulaty –deklarował w czasie wystąpienia premier. Z tego powodu Mateusz Morawiecki spotkał się ostatnio z przedstawicielami „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

Szef rządu zapewnił także, że wkrótce Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa zaprezentuje kompleksowy program dla rolników. Podczas konwencji premier zdradził jedynie, że w programie tym znajdzie się chociażby kwestia sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych.

Chcemy zdecydowanie poszerzyć zakres działania ustawy o rolniczym handlu detalicznym. Żeby rolnicy mogli sprzedawać swoje płody z pominięciem tych różnych, wielkich pośredników, żeby marże były dla nich [rolników – red.] – zapowiadał premier.

W swoim wystąpieniu Mateusz Morawiecki zaznaczył też, że źle się stało, że cukrownie trafiły w ręce obcego kapitału.

Morawiecki: wieś i rolnicy są priorytetem i chcemy wspierać ich postulaty  

Co to jest rolniczy handel detaliczny i jakie ma ograniczenia?

Zgodnie z ustawową definicją, rolniczy handel detaliczny (RHD) to sprzedaż produktów żywnościowych przetworzonych przez rolnika do konsumenta finalnego. Oznacza to, że obecnie rolnicy w ramach RHD nie mogą sprzedawać swoich produktów do sklepów, restauracji a wyłącznie konkretnym klientom na ich potrzeby, bez udziału pośredników. 

Wielu rolników i organizacji zauważa, że jest to znaczne ograniczenie dla gospodarzy.

Produkty oferowane w ramach RHD muszą w całości pochodzi z gospodarstwa rolnika  działającego w ramach RHD. Wyjątkiem są dodatki do wytwarzanej żywności – w przypadku tych dodatków pochodzących z Polski może to być maksymalnie do 50% składu produktu. W przypadku dodatków importowanych mogą one stanowić maksymalnie 25% składu.

Więcej o wymaganiach i limitach dla rolników prowadzących RHD przeczytasz w artykule:

Rolniczy handel detaliczny: jakie limity i jakie wymagania? 

„Piątka” premiera Morawieckiego

W czasie sobotniej konwencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił 5 propozycji dla Polski, które nazwano: Dobry Start, Obniżka CIT do 9%, Program Dostępność+, Mała firma - mały ZUS, Drogi lokalne.

Dobry start ma oznaczać przyznanie 300 złotych na wyprawkę dla każdego dziecko uczącego się w szkole.

Dwie propozycje są skierowane są do firm, czyli propozycja obniżenia podatku CIT z 15 do 9% oraz zmniejszenie składki na ZUS dla przedsiębiorców z niskimi dochodami. Program Dostępność+ ma ułatwić osobom starszym i niepełnosprawnym poruszania się w sferze publicznej. Premier zapowiedział też zwiększenie budżetu na drogi lokalne.

Z kolei wicepremier Beata Szydło zapowiedziała m.in. wprowadzenie program darmowych leków dla kobiet w ciąży oraz emeryturę dla kobiet, które nie pracowały zawodowo, a wychowały minimum 4 dzieci.

 

Paweł Mikos

Fot. KPRM

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 10:51