StoryEditorDotacje

Dotacje dla młodych rolników w 2021 roku na nowych warunkach

15.01.2021., 13:01h
Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić zmiany do procedur przyznawania dotacji PROW na „Premie dla młodych rolników”. Gospodarz będzie mieć więcej czasu na realizację biznesplanu i więcej osób będzie mogło się ubiegać o dotacje. Co jeszcze się zmieni?

W czwartek 14 stycznia 2021 roku został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat warunków uzyskania i wypłaty dotacji w ramach „Premie dla młodych rolników”. Z lektury uzasadnienia do projektu można wysnuć wniosek, że resort rolnictwa chce ułatwić młodym gospodarzom uzyskanie dotacji.

Więcej czasu na realizację biznesplanu przez młodych rolników

Jedną z ważniejszych zmian jakie proponuje ministerstwo rolnictwa jest wydłużenie czasu na realizacji biznesplanów złożonych z wnioskiem o wypłacenie dotacji dla młodych rolników. Resort wyjaśnia, że chce w ten sposób jak najlepiej wykorzystać okres przejściowy w realizacji Wspólnej Polityki Rolnej.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, rozliczenie WPR powinno nastąpić do końca 2023 r., jednak ze względu na opóźnienia we wdrażaniu nowej WPR, UE wprowadziła okres przejściowy, który będzie obowiązywał w latach 2021–2022.

Z tego właśnie powodu rolnicy będą mili więcej czasu na realizację biznesplanu, gdyż ostateczny termin złożenia wniosku o wypłacenie II raty dotacji został wydłużony 31 sierpnia 2025 r.

Nowy zawód pozwalający uzysk...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. czerwiec 2023 04:53