StoryEditorWiadomości rolnicze

Dotacje dla rolników: 1 000 zł pomocy do 1 ha dla poszkodowanych przez nawałnicę

03.10.2017., 15:10h
Do 31 października 2017 roku rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w sierpniowej nawałnicy mogą składać wnioski do ARiMR o pomoc. Wsparcie dla nich ma wynosić 1 tys. złotych do 1 ha upraw rolniczych i 2 tys. złotych do 1 ha lasów.

1 tys. dotacji przy stratach w uprawach powyżej 30%

O wsparcie mogą ubiegać się m.in. rolnicy, który w wyniku wystąpienia w sierpniu 2017 roku huraganu, deszczu nawalnego lub gradu ponieśli szkody w uprawach rolnych, lasach lub w budynkach służących do prowadzenia przez nich działalności rolniczej.

W przypadku, gdy straty w uprawach rolnych wyniosły co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie, wówczas stawka pomocy wyniesie 1 tys. złotych na 1 ha powierzchni upraw rolnych, na której wystąpiły szkody. Jeżeli straty wystąpiły w lasach należących do rolnika, wówczas ta pomoc wyniesie 2 tys. złotych na 1 ha powierzchni lasów, na której wystąpiły szkody.

Jaka będzie pomoc za uszkodzone budynki?

Jeśli uszkodzeniu przez sierpniową nawałnicę uległ budynek służący rolnikowi do prowadzenia działalności rolniczej, to również może ubiegać się o pomoc w jego remoncie. Maksymalna pomoc na odtworzenie budynku może wynieść do 10 tys. złotych. Ale będzie ona przyznawana wyłącznie tym gospodarzom, których straty w budynku wyniosą minimum 1050 złotych.

Wsparcie także przy stratach poniżej 30%

Jeżeli straty w uprawach wyniosły mniej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie, wówczas takim rolnikom będzie udzielana pomoc de minimis. W takiej sytuacji rolnik musi pamiętać, że wielkość pomocy, jaka może zostać przyznana jednemu gospodarzowi wynosi do 15 tys. euro w okresie trzech lat i na to składają się wszelkie formy pomocy de minimis w rolnictwie, w tym np. dopłaty do materiału siewnego do ARR (obecnie KOWR), ulgi w opłacie składek na ubezpieczenia społeczne (KRUS), ulgi w spłacie czynszu dzierżawnego do ANR (teraz KOWR) czy ulgi w podatku rolnym przyznanym przez gminę.

Brak ubezpieczenia oznacza dotacje o połowę niższe

Niestety pomoc ta będzie zmniejszona o połowę, jeśli rolnik nie miał w 2017 roku ubezpieczonych przynajmniej 1/2 powierzchni upraw rolnych od jednego z następujących zagrożeń: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, piorunu, obsunięć się ziemi lub lawin.

Co należy dołączyć do wniosku?

Do wniosku o pomoc należy dołączyć także kopię protokołu oszacowania szkód zawierającego informacje o powierzchni upraw rolnych, na której wystąpiły szkody oraz o zakresie i wysokości szkód w budynkach służących do działalności rolniczej. Jeżeli rolnik miał straty w lesie, wówczas do wniosku o wsparcie powinien dołączyć oświadczenie o powierzchni lasu, na której wystąpiły szkody wraz z potwierdzeniem tych szkód przez wojewodę.

Gdyby rolnik ubiegał się o pomoc de minimis, powinien do wniosku dołączyć oświadczenie lub zaświadczenie o wysokości tego typu pomocy za ostatnie 3 lata.

Z jakiej jeszcze pomocy mogą skorzystać poszkodowani rolnicy?

Poszkodowani przez sierpniową nawałnicę rolnicy mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji rolnej i odtworzenie budynków, o przyznanie ulg lub odroczenie spłaty składek na ubezpieczenie społeczne wpłacane do KRUS, na odroczenie spłaty lub obniżenie czynszu dzierżawnego za ziemię dzierżawioną od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

 Gdzie i do kiedy można składać wnioski o pomoc dla poszkodowanych przez nawałnicę rolników?

Wnioski o pomoc należy kierować do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest na to czas do końca października.
Wniosek można pobrać na stronie ARiMR.

Paweł Mikos, fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 03:01